Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Kosz na śmieci - niezbędny w czystym mieście
12 tysięcy koszy
Co najmniej raz dziennie z każdego kosza zabierane są śmieci. Na bieżąco kontrolujemy stan techniczny i prawidłowe ustawienie ulicznych pojemników. A jest co sprawdzać - zajmujemy się niemal połową koszy na śmieci w Warszawie.
Do dyspozycji mieszkańców Warszawy jest co najmniej 25 tysięcy koszy na śmieci ustawionych przez różne miejskie podmioty. 12 tysięcy z nich opróżnianych jest na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta – to te rozlokowane wzdłuż chodników i przy skrzyżowaniach, na przystankach komunikacji miejskiej i przy wejściach do stacji metra. Kosze na śmieci rozstawiają także inni zarządcy np. administratorzy osiedli.
W Warszawie ustawionych jest ok. 25 tys. koszy na śmieci, niemal połowa pod opieką ZOM
Wszystkie kosze ZOM opróżniane są minimum raz dziennie, maksymalnie – aż dziesięciokrotnie. Częstotliwość uzależniona jest od lokalizacji kosza – z tych w bardziej ruchliwych częściach miasta śmieci wybiera się częściej, na to jak często wybiera się śmieci ma także wpływ pora roku, a w niektórych miejscach również od natężenia ruchu turystycznego. Dodatkowe opróżnianie koszy zlecamy również przy okazji imprez masowych, uroczystości czy zgromadzeń, w okolicy stadionów, placów i na trasie przemarszów.
Częstotliwość opróżniania koszy dostosowywana jest do lokalizacji i pory roku
„Opieka” nad koszami to nie tylko opróżnianie. Na bieżąco kontrolowany jest ich stan techniczny i estetyczny. Te pomazane przez wandali przechodzą gruntowne czyszczenie – w 2017 r. z pseudograffiti zostało oczyszczonych 400 śmietników. Żeliwne kosze, które stoją na Trakcie Królewskim i ul. Świętokrzyskiej, poddawane są przeglądom technicznym, te z Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia są przy dodatnich temperaturach co tydzień myte. Jak wyglądają prace związane z koszami na śmieci można zobaczyć w filmie.
Kosze na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie są co tydzień czyszczone
Sprawdzamy również, czy kosze stoją w odpowiednich miejscach – czy nie utrudniają poruszania się pieszym i rowerzystom. Kontrolowane jest także to, czy kosze dobrze spełniają swoją funkcję, czy w danej okolicy jest ich wystarczająca liczba i czy częstotliwość ich opróżniania dostoswana jest do potrzeb mieszkańców. W tym zakresie każdy warszawiak może zgłosić swoje uwagi – przez zgłoszenie do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Prawidłowe ustawienie koszy jest na bieżąco kontrolowane
Kosze Zarządu Oczyszczania Miasta rozstawione są na chodnikach wzdłuż dróg krajowych wojewódzkich. i powiatowych oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Eksploatacją pozostałych koszy zajmują się m.in. Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, urzędy dzielnic oraz inni właściciele i zarządcy.