Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2016-03-02

Kulturalna architektura

    

Miejska przestrzeń pełna kultury:

- rzeźby i pomniki
- miejsca pamięci
- multimedialne ławki

- Warszawa Chopina

Urodziny Fryderyka Chopina i Światowy Dzień Pisarzy. To okazje do spojrzenia na przestrzeń miejską przez pryzmat kultury.

Data urodzin Fryderyka Chopina wciąż pozostaje sporna. Źródła mówią o 22 lutego lub 1 marca 1810 r. Proponujemy więc obchodzić tę rocznicę przez cały tydzień: od końca lutego do początku marca. Jednym ze sposobów świętowanie może być spacer szlakiem 15 multimedialnych ławeczek chopinowskich rozstawionych w miejscach związanych z życiem pianisty. Dzięki możliwości odtworzenia dźwięku przybliżają spacerującym muzykę pianisty. 

Szlak chopinowski powstał z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora

 

Niebieskie podświetlenie oznacza uruchomienie ławki

Na ławce widnieje krótkie uzasadnienie lokalizacji ławki oraz schematyczna mapa całej trasy 

Warszawę Chopina przybliżą też dwie aplikacje mobilne „Selfie with Chopin” oraz „Chopin in Warsaw”. Pierwsza umożliwia zrobienie zdjęcia z postacią kompozytora w wybranych miejscach, m.in. w Ogrodzie Saskim w pobliżu Fontanny Wielkiej. Natomiast druga jest wirtualnym przewodnikiem po mieście śladami artysty.

Początek miesiąca to także okazja do uczczenia mistrzów słowa. 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy, a w parkach pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta znajdują się pomniki upamiętniające słynnych polskich literatów. Pierwszy z nich jest w parku Ujazdowskim. Kamień „Pamięci Stanisława Jachowicza - Miłującego dzieci bajkopisarza” odsłonięto w 1930 r. Jachowicz napisał kilkaset wierszy i powiastek dydaktyczno-moralizatorskich. Jednym z jego najsłynniejszych wierszyków jest „Chory kotek”.

Miejsce pamięci bajkopisarza znajduje się z południowej części parku Ujazdowskiego

30 października 1938 r. w parku Praskim zaprezentowano popiersie Elizy Orzeszkowej autorstwa Henryka Kuny. W uroczystości uczestniczył prezydent miasta Stefan Starzyński. To jedna z niewielu rzeźba, która nie został zniszczona podczas II wojny światowej. Pomnik poddano renowacji na początku XXI wieku i przywrócono w październiku 2003 r. - w 65. rocznicę jego odsłonięcia.

Popiersie pisarki stoi przy alei im. K. Lisieckiego „Dziadka”

W 124. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej w Ogrodzie Saskim odsłonięty został pomnik upamiętniający pisarkę. Autorem rzeźby upublicznionej 22 maja 1966 r. jest Stanisław Kulon.  Za swoją pracę otrzymał Złotą Honorową Odznakę m.st. Warszawy.

Pomnik Marii Konopnickiej usytuowany jest w północno-zachodniej części Ogrodu Saskiego

Zarząd Oczyszczania Miasta opiekuje się 6 z 85 warszawskich parków: Ogrodem Saskim, Polem Mokotowskim, parkiem Ujazdowskim, Skaryszewskim, Praskim oraz Fosa i Stoki Cytadeli. Do naszych zadań należy pielęgnacja zieleni, specjalistyczna konserwacja wybranych rzeźb i innych elementów małej architektury oraz bieżące oczyszczanie parków.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115