Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-01-25

Podsumowanie 2023 – 11,5 tys. wyczyszczonych przystanków

Regularnie i gruntownie. Tak prowadzimy porządki na przystankach autobusowych i tramwajowych. W zeszłym roku wyczyściliśmy 11,5 tys. wiat.

Na komfort podróży wpływa nie tylko nowoczesny tabor, ale również ocena miejsca, w którym pasażerowie oczekują na przyjazd autobusu lub tramwaju. Codziennie dbamy o to, żeby w stolicy, czyli także na przystankach, było czysto i bezpieczne. Regularne porządki są równie ważne, jak reagowanie w nagłych sytuacjach, a do takich należy likwidacja pseudograffiti. Ekipy interwencyjne w zeszłym roku oczyściły 6250 pomazanych wiat. Tymi działaniami wpisujemy się w stołeczną akcję #stopbazgrołom, której celem jest walka z oszpecaniem przestrzeni publicznej.

Pracownicy ZOM usuwają pseudograffiti z wiaty, po spodem napis - 2023, 11,5 tys. wiat

Czyste przystanki

Wiaty myjemy regularnie od wiosny do jesieni. Te zlokalizowane w kluczowych miejscach w zeszłym roku porządkowaliśmy na mokro nawet 8 razy. W sumie gruntownie wyczyściliśmy 5300 wiat. Kompleksową kąpiel przechodzi cały przystanek. Do porządków używamy myjek ciśnieniowych. Silny strumień wody jest w stanie usunąć brud z szyb, ławek, gablot i słupków oraz trudno dostępnych miejsc.

Prace na wysokości

Takimi samymi porządkami, ale na większą skalę, obejmujemy pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym. To największa konstrukcja przystankowa, której czyszczenie zlecamy. Prace prowadzone w tym miejscu wymagają zmiany w organizacji ruchu autobusów, ponieważ do porządków wykorzystujemy podnośniki. W zeszłym roku stalowo-szklane zadaszenia czyściliśmy 4 razy.

Pracownik firmy sprzątającej stoi na wysięgniku, ma kask, myjką ciśnieniową myje zadaszenie pętli przy Dworcu Centralnym , w tle wieżowce
Zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym są dokładnie myte woda pod ciśnieniem

Szorowarki w akcji

W miejsca reprezentacyjne wysyłamy szorowarki, czyli pojazdy, które sprzątają chodniki i przystanki na mokro. Te prace dotyczą ul. Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyskiej i Placu Pięciu Rogów. Szorowarki wykorzystywaliśmy też na przystankach tramwajowych przy Dworcu Centralnym, których powierzchnia to ponad 2000 m kw. Od wiosny do jesieni umyliśmy te miejsca 67 razy.

Regularne porządki

Dbamy o czystość 4400 przystanków w Warszawie. Ekipy porządkowe poza myciem wiat, zamiatają i zbierają zanieczyszczenia z chodnika oraz codziennie opróżniają 12 tys. koszy. W katalogu prac porządkowych jest również sprzątanie interwencyjne, które podejmowane jest w odpowiedzi na zgłoszenia od mieszkańców przekazane za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Wysokie standardy czystości

Poza przystankami systematycznie dbamy w Warszawie o 1300 tys. km ulic i torowisk oraz 3,5 mln m kw. chodników. Pogotowie Porządkowe oraz grupy interwencyjne reagują na nagłe zanieczyszczenia na ulicach i terenach dla pieszych. Kompleksowa organizacja sprzątania oraz wymagany przez nas wysoki standard utrzymania czystości jest zauważany i doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających stolicę turystów. Ma to również odzwierciedlenie w wynikach sondaży – w ostatnim badaniu Barometr Warszawski. 87% respondentów ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115