Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-01-03

Podsumowanie 2023: ulice posprzątane 41 razy

Jeśli są czyste, to i bezpieczniejsze. Podsumowujemy sprzątanie warszawskich ulic.

Regularnie dbamy o porządek na warszawskich ulicach oraz części torowisk tramwajowych. To 1300 km dróg. W minionym roku posprzątaliśmy jezdnie 41 razy, a torowiska 94 razy.

Zdjęcie zamiatarki czyszczącej ulicę nocą, po spodem napis - 2023, 41 sprzątań

Każdą z ulic przynajmniej raz w tygodniu czyścimy na mokro. Z nawierzchni usuwane są śmieci, piasek i inne zanieczyszczenia, a jesienią – liście i błoto, które stwarzają ryzyko poślizgu. Zamiatarki i zmywarki podczas każdych porządków używają wody, co ogranicza wzbijania się pyłów i pozytywnie wpływa na jakość powietrza. Systematycznie czyszczone są także torowiska tramwajowe.

Regularne sprzątanie ulic na mokro przynosi mieszkańcom tak dużego miasta, jakim jest stolica, korzyści na wielu poziomach. Przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo użytkowników dróg. Ponadto ogranicza zanieczyszczenie powietrza, czyli pozytywnie wpływa na zdrowie warszawianek i warszawiaków, a także podnosi estetykę przestrzeni publicznej.

Zmywarka sprząta ulicę Świętokrzyską, w tle wejście do metra

Zmywarka sprząta ulicę

Systematycznie i elastycznie

Porządki odbywają się według ustalonych harmonogramów, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet, gdy pozwalają na to warunki pogodowe, zimą. W minionym roku, gdy przez całą dobę utrzymywały się dodatnie temperatury, czyściliśmy jezdnie również w styczniu i w grudniu.

To, kiedy zamiatarki i zmywarki wyjeżdżają na ulice podlegające ZOM, mieszkańcy mogą sprawdzić w kalendarzu sprzątania dostępnym na stronie Zarządu Oczyszczania Miasta. Ten harmonogram jest również elastycznie dopasowywany do pogody – prace nie odbywają się w czasie ulewnych deszczy.

Wodny recykling

W 2023 r. już kolejny raz współpracowaliśmy z miejskimi pływalniami i wykorzystywaliśmy wodę, spuszczaną z basenów podczas wakacyjnych przerw technicznych, do sprzątania ulic. Od czerwca do września ponownie użyliśmy 2,5 mln wody, pobranej z 10 ośrodków sportowych, która zapełniła łącznie 270 pojazdów służb oczyszczania. Akcja jest prowadzona od trzech lat, a drugie życie zyskało w niej łącznie 9 mln litrów wody.

Dbamy w Warszawie o 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy na śmieci. Pogotowie Porządkowe oraz grupy interwencyjne reagują na nagłe zanieczyszczenia na drogach i terenach dla pieszych. Kompleksowa organizacja sprzątania oraz wymagany przez nas wysoki standard utrzymywania czystości jest zauważany i doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających stolicę turystów. Ma to również odzwierciedlenie w wynikach sondaży – w ostatnim badaniu Barometr Warszawski. 86% respondentów ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.

Zadanie pn. „Mechaniczne zmywanie jezdni ulic m.st. Warszawy w 2023 roku” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logotyp 25 lat Mazowsze

logotyp Mazowsze dla czystego powietrza


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115