Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Podsumowanie 2023 - Pogotowie Porządkowe 6500 razy w akcji
Przez całą dobę i przez cały rok – tak w Warszawie działa Pogotowie Porządkowe. W 2023 r. wyjeżdżało do akcji aż 6500 razy.
Jeśli na drodze pojawi się zaśmiecenie, które zagraża bezpieczeństwu, interweniuje Pogotowie Porządkowe ZOM. Działa całodobowo i usuwa z jezdni m.in. pozostałości po wypadkach, plamy z płynów, które wyciekły z pojazdów, a także zagubione ładunki. W ubiegłym roku wyjeżdżało do akcji 6500 razy.
W gotowości dla bezpieczeństwa
Pogotowie Porządkowe interweniuje po kolizjach i wypadkach. Zjawia się w miejscu zdarzenia wraz z innymi służbami i usuwa z jezdni rozbite szkło, elementy karoserii oraz rozlane oleje i paliwa. Dopiero po zakończeniu tych działań możliwe jest bezpieczne przywrócenie ruchu na ulicy. W 2023 r. do interwencji po zdarzeniach drogowych Pogotowie wyruszało 1500 razy.
Całodobowa gotowość Pogotowia Porządkowego Zarządu Oczyszczania Miasta ma duże znaczenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa warszawiaków i dla komfortu ich codziennego życia. Sprawne usunięcie przez Pogotowie skutków zdarzeń drogowych znacznie ogranicza zagrożenia i uciążliwości, jakie niosą one za sobą dla kierowców i pieszych, ale także dla funkcjonowania miasta.
Wśród częstych interwencji Pogotowia Porządkowego ZOM było również usuwanie z jezdni rozlanych płynów, które stwarzały zagrożenie poślizgiem. Wyczyszczono aż 137 tys. m. kw. jezdni, czyli powierzchnię większą niż 19 boisk piłkarskich. Głównie z paliw, olejów i innych płynów eksploatacyjnych, ale także mniej typowych substancji, jak miód czy farby.
Pogotowie porządkowe usuwa z jezdni plamę olejową
Piasek, ciastka i siano
Aż 46% interwencji Pogotowia Porządkowego w zeszłym roku to sprzątanie ładunków, które wypadły z pojazdów. Obok różnych materiałów budowlanych, szkła, piasku czy styropianu, były to również ciasta, palety szklanych butelek z napojami, ubrania i owoce.
Do zadań Pogotowia należy również czuwanie nad czystością w czasie imprez sportowych, uroczystości i świąt czy takich wydarzeń jak Noc Muzeów. Ekipy monitorują porządek podczas przemarszów i manifestacji, często również zdarza się, że zabierają z ulic pozostawione po nich przedmioty – jak jajka, owoce czy bele siana.
Jeśli konieczne jest sprzątanie miasta po ekstremalnych deszczach czy nawałnicach, Pogotowie Porządkowe ZOM również jest w to zaangażowane.
Wspólnie dla bezpieczeństwa
Sygnał do interwencji Pogotowie Porządkowe dostaje z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. To właśnie tam spływają informacje o konieczności działania od kontrolerów ZOM, a także innych służb – Straży Miejskiej, straży pożarnej, policji i Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Trafiają tam również zgłoszenia od mieszkańców przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Czysta Warszawa - wspólna Sprawa
Dbamy w Warszawie o 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy na śmieci. Pogotowie Porządkowe oraz grupy interwencyjne reagują na nagłe zanieczyszczenia na ulicach i terenach dla pieszych. Kompleksowa organizacja sprzątania oraz wymagany przez nas wysoki standard utrzymywania czystości jest zauważany i doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających stolicę turystów. Ma to również odzwierciedlenie w wynikach sondaży – w ostatnim badaniu Barometr Warszawski. 87% respondentów ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.