Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2025-01-14

Podsumowanie 2024: Przez całą dobę dla bezpieczeństwa

Gdy na jezdni pojawi się olej, żwir, albo rozbite szkło, to właśnie oni wyruszają do akcji, aby jak najszybciej przywrócić bezpieczeństwo. Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta w 2024 r. interweniowało 7,5 tys. razy.

Ekipy Pogotowia Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) są przez cały rok w całodobowej gotowości do działania. Wyjeżdżają do akcji, gdy trzeba posprzątać ulicę z nagłych zanieczyszczeń. Najczęściej są to zgubione ładunki, rozlane paliwo, które może spowodować poślizg, czy pozostałości po wypadkach. W minionym roku Pogotowie Porządkowe interweniowało 7500 razy.

Na górze napis 2024. Pod spodem trzy kolumny. Pierwsza - ikona człowieka, który zamiata miotłą ulicę, podpis 7500 interwencji. Środkowa - ikona samochodu z sybmolem uderzenia, podpis 1350 po wypadkach i kolizjach, ostatnia - ikona góry kamieni, podpis 3400 zgubione ładunki. Pod spodem logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta.

Do nieprzewidzianych zdarzeń na drogach w tak dużym mieście jak Warszawa, dochodzi każdego dnia. Dzięki dynamicznej, całodobowej pracy Pogotowia Porządkowego ZOM ograniczamy ich negatywne oddziaływanie na funkcjonowanie miasta. Sprawne usunięcie zanieczyszczeń z jezdni poprawia bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Bezpośrednio wpływa także na komfort podróży pasażerów komunikacji miejskiej, którą, według ostatniego Barometru Warszawskiego, codziennie wybiera aż 42% mieszkańców stolicy.

Wypadki i zguby

Najwięcej, bo aż 3400 interwencji Pogotowia to sprzątanie ładunków, które zgubiły przewożące je pojazdy. Na jezdnię z ciężarówek spadały materiały budowlane – piasek czy gruz, ale także tony skrobi ziemniaczanej. Ekipy zabierały również ubrania i owoce.

Kolejnym z podstawowych zadań jest oczyszczanie jezdni po wypadkach i kolizjach. Pogotowie Porządkowe zjawia się na miejscu wypadku wraz z innymi służbami – policją, pogotowiem ratunkowym czy strażą pożarną, a dopiero po zakończeniu jego działań możliwe jest bezpieczne przywrócenie ruchu. Najczęściej zbiera szkło z potłuczonych szyb i elementy karoserii. W zeszłym roku tego typu interwencji było 1350.

Rozlany olej czy paliwo stwarzają na jezdni ryzyko poślizgu, dlatego tak istotne jest, aby usunąć je szybko i dokładnie. Zdarzają się też mniej typowe substancje, jak czekolada, farba czy miód. Łączna powierzchnia wszystkich plam, które usuwały ekipy Pogotowia w minionym roku wynosi 156 tys. m kw., czyli jest równa prawie 22 boiskom piłkarskim.

Na pierwszym planie człowiek w odblaskowym stroju roboczym zamiata jezdnię, na drugim planie rozbity samochód

Jednym z zadań Pogotowia Porządkowego jest sprzątanie po wypadkach i kolizjach

W gotowości do sprzątania

Ekipy Pogotowia monitorują czystość także podczas wydarzeń, w których bierze udział wielu warszawiaków i turystów – jak obchody świąt, imprezy sportowe, a także przemarsze i manifestacje. Jeśli jest taka konieczność, zabiera przedmioty pozostawione przez protestujących – zdarzały się już m.in. bele siana, tony jabłek czy jajka.

Pogotowie Porządkowe uczestniczy również w sprzątaniu miasta po ekstremalnych zjawiskach pogodowych, jak intensywne deszcze, burze i nawałnice. Sygnał do rozpoczęcia interwencji otrzymuje z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta, gdzie spływają informacje o konieczności posprzątania nagłych zanieczyszczeń. Przekazują je kontrolerzy ZOM, Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa oraz inne służby – Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Wypracowany przez Zarząd Oczyszczania Miasta kompleksowy system utrzymania czystości składa się z kilku elementów. Podstawowym jest regularne sprzątanie kluczowych terenów, czyli ulic i torowisk, przystanków komunikacji miejskiej oraz chodników. To także codzienne opróżnianie koszy na śmieci. Drugim elementem jest dynamiczne reagowanie w nagłych sytuacjach, które realizuje Pogotowie Porządkowe ZOM i grupy interwencyjnego sprzątania. Trzecim są kontrola jakości prac porządkowych, realizowanych także przez innych zarządców terenów. Efektywność tego systemu doceniają mieszkańcy stolicy – w Badaniu Barometr Warszawski już kolejny raz czystość i porządek w mieście dobrze ocenia 87% ankietowanych*.

*Badanie Barometr Warszawski z czerwca 2024 oraz września 2024.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.00 - 15.00

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

e-Doręczenia
adres do e-Doręczeń: AE:PL-18836-90433-SGBRG-32
nazwa podmiotu: ZARZĄD OCZYSZCZANIA MIASTA

Elektroniczna skrzynka podawcza

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115