Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Podsumowanie I połowy 2021: Kosze na śmieci
3,5 mln – tyle razy opróżniliśmy uliczne kosze. W pierwszej połowie roku umyliśmy też prawie 700 pojemników.
Mamy pod swoją opieką 12 tys. koszy. To jest około połowy wszystkich pojemników ustawionych w Warszawie na chodnikach, przystankach komunikacji miejskiej i przy przejściach dla pieszych. Każdy z koszy opróżniamy przynajmniej raz dziennie. Częstotliwość z jaką ekipy porządkowe wybierają śmieci jest dostosowywana do potrzeb. W okresie letnim, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, to nawet 5 razy na dobę. Od początku roku zanieczyszczenia z koszy usunięliśmy 3,5 mln razy.
Czyszczenie na mokro
Umyliśmy 240 koszy ustawionych na przystankach autobusowych i tramwajowych w Śródmieściu. Woda pod ciśnieniem z powierzchni pojemników zmyła zabrudzenia z jedzenia i napojów, ślady po gumach do żucia, a także kurz i piach. Dodatkowo wyczyściliśmy chodniki wokół koszy. Te prace zrealizowaliśmy w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Regularnie, raz na tydzień, myjemy 260 żeliwnych koszy na Trakcie Królewskim i ul. Świętokrzyskiej.
Pracownik firmy porządkowej myje betonowy kosz myjką ciśnieniową
Bez bazgrołów
Dodatkowym czyszczeniem objęliśmy ponad 170 pomazanych koszy. Farby i spreje używane przez wandali do pseudograffiti wymagają użycia specjalnych środków czyszczących. Na fragmenty obudowy z bohomazami nakłada się biodegradowalny preparat, który ułatwia ich usunięcie. Następnie cały kosz myty jest gorącą wodą pod ciśnieniem. Do jesieni planujemy oczyścić w ten sposób nawet 1000 pojemników. Zgłoszenia koszy do umycia mieszkańcy mogą przekazywać przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Pracownik usuwa pseudograffiti z powierzchni kosza
Czystość na wysokim poziomie
Kompleksowo dbamy o czystość, a co za tym idzie – również bezpieczeństwo w Warszawie. Organizujemy regularne oraz interwencyjne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie ulicznych koszy na śmieci. Efekty wymaganego przez nas wysokiego standardu utrzymania czystości są dostrzegane i docenianie przez mieszkańców miasta i turystów, co widać w sondażach. W ostatniej edycji Barometru Warszawskiego czystość i porządek dobrze ocenia 92% ankietowanych.