Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Podsumowanie I połowy 2022: Pogotowie Porządkowe ZOM
Działa 24 godziny na dobę, sprząta po wypadkach, usuwa zagubione ładunki i plamy z paliw. Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta od początku roku interweniowało już 3 tys. razy.
Jest ratunkowe, gazowe, wodociągowe oraz Pogotowie Porządkowe. To ekipy, które usuwają z warszawskich dróg zanieczyszczenia, które są zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Pogotowie interweniuje przez całą dobę i wszystkie dni w roku. Od początku stycznia wyjeżdżało już 3 tys. razy.
Gdy na jezdni nagle pojawia się zanieczyszczenie, konieczna jest szybka i sprawna reakcja. Skuteczne działania Pogotowia Porządkowego przywracają bezpieczeństwo w sytuacjach, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia kierowców oraz pieszych. Jest to możliwe dzięki całodobowej gotowości ekip Pogotowia oraz koordynacji pracy służb miejskich, które czuwają nad funkcjonowaniem około 2-milionowej metropolii, jaką jest Warszawa.
Szybko i sprawnie dla bezpieczeństwa
Najczęściej – w tym roku już 1,2 tys. razy – Pogotowie Porządkowe sprzątało z jezdni pozostałości po wypadkach i kolizjach. Pojawia się na miejscu wraz z innymi służbami – policją, pogotowiem ratunkowym czy strażą pożarną – i oczyszcza ulicę ze zbitego szkła, elementów karoserii czy płynów, które wyciekły z pojazdów. Dopiero po zakończeniu prac porządkowych może być przewrócony ruch.
Pracownik Pogotowia Porządkowego sprząta jezdnię po wypadku
Działa nie tylko po wypadkach
Wyciek paliw z pojazdów zdarza się nie tylko podczas wypadków. Kolejne zadanie Pogotowia Porządkowego to usuwanie z jezdni plam, które mogłyby spowodować poślizg. Od początku roku wyczyściło ich niemal 90 tys. m2. Najczęściej są to oleje i paliwa, ale czasami Pogotowie musi posprzątać mniej typowe substancje, jak np. płynną czekoladę, olej jadalny czy miód.
Interwencje Pogotowia Porządkowego ZOM dotyczą również ładunków, które spadły z samochodów. Zazwyczaj są to zgłoszenia o rozsypanych materiałach budowlanych – piasku, cemencie czy gruzie. Zdarzyły się także ogromne ilości szkła z szyb, które zsunęły się z ciężarówki, tony skrobi ziemniaczanej czy ubrań. Pogotowie Porządkowe usuwa też przedmioty, które celowo pozostawiono na jezdni, np. po manifestacjach.
W całodobowej gotowości do sprzątania
Wśród zadań Pogotowia Porządkowego ZOM znajduje się też sprzątanie miasta po nawałnicach, gwałtownych burzach czy deszczach. Ponadto monitorowanie czystości podczas imprez sportowych i kulturalnych, uroczystości, świąt, przemarszów oraz innych specjalnych wydarzeń, jak np. Noc Muzeów.
Pogotowie Porządkowe dostaje polecenie wyjazdu do interwencji z działającego całodobowo Centrum Dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta. Tam spływają informacje za całego miasta na temat miejsc, gdzie potrzebne jest sprzątanie. Przekazują je kontrolerzy ZOM oraz inne służby – Straż Miejska, Policja, Straż Pożarna i Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Ważnym źródłem informacji są też zgłoszenia od mieszkańców przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.