Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-07-05

Podsumowanie I połowy 2022: Pogotowie Porządkowe ZOM

Działa 24 godziny na dobę, sprząta po wypadkach, usuwa zagubione ładunki i plamy z paliw. Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta od początku roku interweniowało już 3 tys. razy.

Jest ratunkowe, gazowe, wodociągowe oraz Pogotowie Porządkowe. To ekipy, które usuwają z warszawskich dróg zanieczyszczenia, które są zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Pogotowie interweniuje przez całą dobę i wszystkie dni w roku. Od początku stycznia wyjeżdżało już 3 tys. razy.

Gdy na jezdni nagle pojawia się zanieczyszczenie, konieczna jest szybka i sprawna reakcja. Skuteczne działania Pogotowia Porządkowego przywracają bezpieczeństwo w sytuacjach, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia kierowców oraz pieszych. Jest to możliwe dzięki całodobowej gotowości ekip Pogotowia oraz koordynacji pracy służb miejskich, które czuwają nad funkcjonowaniem około 2-milionowej metropolii, jaką jest Warszawa.

Ekipa Pogotowia Porządkowego sprząta po wypadku, w tle rozbity samochód. Napis na górze - I połowa 2022, w prawym górnym rogu logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta, na dole napis 3000 interwencji.

Szybko i sprawnie dla bezpieczeństwa

Najczęściej – w tym roku już 1,2 tys. razy – Pogotowie Porządkowe sprzątało z jezdni pozostałości po wypadkach i kolizjach. Pojawia się na miejscu wraz z innymi służbami – policją, pogotowiem ratunkowym czy strażą pożarną – i oczyszcza ulicę ze zbitego szkła, elementów karoserii czy płynów, które wyciekły z pojazdów. Dopiero po zakończeniu prac porządkowych może być przewrócony ruch.

Pracownik Pogotowia Porządkowego sprząta jezdnię po wypadku, w tle samochód policyjny i autobus miejski

Pracownik Pogotowia Porządkowego sprząta jezdnię po wypadku

Działa nie tylko po wypadkach

Wyciek paliw z pojazdów zdarza się nie tylko podczas wypadków. Kolejne zadanie Pogotowia Porządkowego to usuwanie z jezdni plam, które mogłyby spowodować poślizg. Od początku roku wyczyściło ich niemal 90 tys. m2. Najczęściej są to oleje i paliwa, ale czasami Pogotowie musi posprzątać mniej typowe substancje, jak np. płynną czekoladę, olej jadalny czy miód.

Interwencje Pogotowia Porządkowego ZOM dotyczą również ładunków, które spadły z samochodów. Zazwyczaj są to zgłoszenia o rozsypanych materiałach budowlanych – piasku, cemencie czy gruzie. Zdarzyły się także ogromne ilości szkła z szyb, które zsunęły się z ciężarówki, tony skrobi ziemniaczanej czy ubrań. Pogotowie Porządkowe usuwa też przedmioty, które celowo pozostawiono na jezdni, np. po manifestacjach.

W całodobowej gotowości do sprzątania

Wśród zadań Pogotowia Porządkowego ZOM znajduje się też sprzątanie miasta po nawałnicach, gwałtownych burzach czy deszczach. Ponadto monitorowanie czystości podczas imprez sportowych i kulturalnych, uroczystości, świąt, przemarszów oraz innych specjalnych wydarzeń, jak np. Noc Muzeów.

Pogotowie Porządkowe dostaje polecenie wyjazdu do interwencji z działającego całodobowo Centrum Dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta. Tam spływają informacje za całego miasta na temat miejsc, gdzie potrzebne jest sprzątanie. Przekazują je kontrolerzy ZOM oraz inne służby – Straż Miejska, Policja, Straż Pożarna i Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Ważnym źródłem informacji są też zgłoszenia od mieszkańców przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115