Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Pół roku porządków na mokro
Woda – niezbędna do życia i do sprzątania. W naszym katalogu prac jest szereg działań prowadzonych na mokro.
Do wielu prac porządkowych wykorzystujemy wodę, dzięki której skutecznie czyścimy miejską infrastrukturę. Regularnie myjemy chodniki, ulice, wiaty przystankowe czy kosze, co korzystnie przekłada się na komfort życia i estetykę miasta.
Wyszorowane chodniki
W miejscach reprezentacyjnych, a jednocześnie najliczniej odwiedzanych przez pieszych, wspomagamy zarządców w dbaniu o czystość. Na mokro porządkujemy chodniki na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej, pl. Pięciu Rogów oraz Chmielnej w rejonie Nowego Centrum Warszawy. Szorowarek i myjek ciśnieniowych używamy również do mycia przystanków tramwajowych przy Dworcu Centralnym, Kijowskiej oraz na pl. Bankowym. To w sumie ponad 8600 m kw. powierzchni, które w pierwszym półroczu posprzątaliśmy na mokro 30 razy.
Czyste wiaty
Specjalnym serwisem porządkowym obejmujemy wiaty, które w pierwszej połowie tego roku umyliśmy 2900 razy. Wodą pod ciśnieniem gruntownie czyścimy dach, ławki, gabloty i chodnik. Każda wiata przeszła taki serwis przynajmniej dwa razy. Kompleksowo myjemy też zadaszenia i przystanki na pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym. To największa konstrukcja, którą czyścimy na mokro, dlatego organizacja sprzątania z użyciem specjalistycznego sprzętu wymaga zmiany miejsc odjazdów autobusów. W tym roku o pętlę kompleksowo zadbaliśmy 2 razy.
Porządki pod ziemią
Sprzątamy 11 przejść podziemnych. Wśród nich są te w wieżycach mostu Poniatowskiego oraz np. przy PKP Rembertów, Sanguszki czy Cytadeli. Przed myciem teren zamiatamy. Następnie wodą pod ciśnieniem czyścimy całą szerokość przejścia, a także schody i barierki. Do tej pory takie sprzątanie zrealizowaliśmy już 55 razy.
Estetyczne kosze
Wygląd koszy jest tak samo istotny, jak i regularne zabieranie śmieci, bo czysty pojemnik zachęca do korzystania. I w tym przypadku również najlepiej sprawdza się użycie myjek ciśnieniowych, które umożliwiają umycie nawet najmniejszych zakamarków betonowej, chropowatej powierzchni kosza z kurzu, piasku czy śladów po jedzeniu. Stałym czyszczeniem obejmujemy ponad 1500 koszy. Te, które stoją w najbardziej uczęszczanych miejscach, myjemy nawet 2 razy w tygodniu.
Czystość Warszawy doceniona
Organizujemy w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk, 4 mln m kw. chodników i 4500 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 13 000 ulicznych koszy na śmieci. Przy nagłych zanieczyszczeniach działa Pogotowie Porządkowe ZOM oraz grupy szybkiego sprzątania. Wysoki poziom czystości stolicy doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Dali temu wyraz w ostatnim badaniu Barometr Warszawski, w którym 81% ankietowanych oceniło ten obszar bardzo pozytywnie. Z kolei aż 98% badanych uznało czystość i porządek w mieście za bardzo ważny i ważny.