Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Porządki na przystankach w detalach
Im punktualniej, nowocześniej i czyściej, tym więcej osób korzysta z transportu publicznego. A każda podróż zaczyna się od przystanku. Na starcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu o tym, jak służby oczyszczania miasta dbają o komfort pasażerów.
Kompleksowe sprzątanie
Po pierwsze - warszawskie przystanki są regularnie sprzątane. Systematyczne porządki to podstawowy warunek czystości. Po drugie – zakres prac jest szeroki i zależy od stanu, jaki ekipa sprzątająca zastanie na miejscu. Jeśli na wiacie są nielegalne ogłoszenia i reklamy, to są one usuwane. Podobnie jest z pseudograffiti, jakim wandale oszpecają wiaty. Ważne jest także kompleksowe mycie przystanku, które obejmuje nie tylko szyby, dach, ławkę i gablotę wiaty, ale także chodnik.
Ekipa porządkowa nakłada na szyby i gabloty środek czyszczący
Mycie wiat
Regularne mycie zlecane przez Zarząd Oczyszczania Miasta obejmuje 1100 wiat – 555 w lewobrzeżnej części miasta i 543 po prawej stronie. Są przystanki, które w tym roku czyszczone były na mokro nawet 6 razy, czyli raz na miesiąc. Dotyczy to głównie Śródmieścia oraz pętli autobusowych i tramwajowych, gdzie frekwencja podróżnych jest bardzo wysoka. Pozostałe wiaty zostały od wiosny umyte średnio 3 razy.
Pracownicy służb oczyszczania miasta myją wiaty wodą pod ciśnieniem
Czysta Warszawa - wspólna sprawa
Zarząd Oczyszczania Miasta ma pod swoją opieką 4000 przystanków, które sprzątane sąod 1 do 7 razy na tydzień, a codziennie z każdego kosza wybierane są śmieci. Stan czystości sprawdzają służby kontrolne ZOM i ZTM, cenne są także zgłoszenia od pasażerów – lokalizację przystanku, na którym należy podjąć prace porządkowe można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Mycie wiat przystankowych, zbieranie zanieczyszczeń i opróżnianie koszy, to działania realizowane przez służby oczyszczania miasta sprzyjające utrzymaniu wysokich standardów porządku w stolicy. Sprzątanie obejmuje 3,4 mln m² terenów dla pieszych, w tym 700 tys. m² przystanków, systematyczne czyszczenie na mokro 1300 km warszawskich dróg oraz opróżnianie ze śmieci 12 tys. koszy.