Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
#stopbazgrołom – kolejna edycja walki z wandalizmem
Przygotowujemy się do kolejnej edycji akcji #stopbazgrołom. Przez cały rok pseudograffiti znika z wiat przystankowych, a wiosenna pogoda pozwoli niebawem rozszerzyć nasze działania o kosze na śmieci.
Regularne porządki są równie ważne, jak reagowanie w nagłych sytuacjach, a do takich należy likwidacja pseudograffiti. Prowadzimy takie prace w odniesieniu do wiat przystankowych i koszy na śmieci. Te pierwsze czyścimy przez cały rok. W styczniu i lutym nasze ekipy porządkowe usunęły bazgroły z 500 wiat. Natomiast mycie śmietników rozpoczniemy wiosną i będziemy je kontynować do jesieni, ze względu na używanie większej ilości wody.
Ekipa porządkowa usuwa pseudograffiti z wiaty na przystanku
Walka z wandalizmem
Wiaty przystankowe i kosze czyścimy specjalistycznymi preparatami oraz wodą pod ciśnieniem. Walka z bazgrołami może objąć w tym roku nawet tysiąc pojemników na śmieci. W zeszłym roku ekipy porządkowe usunęły bazgroły z niemal 7 tys. wiat i koszy na śmieci. Tymi działaniami od lat wpisujemy się w stołeczną akcję #stopbazgrołom, której celem jest walka z oszpecaniem przestrzeni publicznej.
Do usuwania pseudograffiti wykorzystuje się m.in. myjki ciśnieniowe
Czysta Warszawa – wspólna sprawa
Kontrolerzy ZOM prowadzą regularny monitoring stanu technicznego i estetycznego infrastruktury. Mieszkańcy również mogą się włączyć w działania podnoszące poziom estetyki miasta i zgłaszać swoje uwagi, w tym przypadku pomazane wiaty i kosze do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Regularne porządki
Dbamy o czystość 4,4 tys. przystanków w Warszawie. Ekipy porządkowe przy sprzyjającej pogodzie regularnie myją wiaty, a przez cały rok zamiatają i zbierają zanieczyszczenia z 3,5 mln m kw. chodników oraz codziennie opróżniają 12 tys. koszy. Sprzątanie dotyczy także 1300 km ulic i torowisk.