Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-07-31

Usuwamy pseudografitti

Pseudograffiti znika z miejskiej przestrzeni. Czyścimy z bohomazów wiaty przystankowe, kosze na śmieci i chodniki.

Czysta i estetyczna przestrzeń publiczna i miejskie meble poprawiają komfort życia mieszkańców i kształtują pozytywny wizerunek stolicy. Dlatego całodobowo monitorujemy porządek w mieście, a sprzątanie prowadzimy regularnie i kompleksowo. Reagujemy także w nagłych sytuacjach, a takimi są akty wandalizmu w postaci pseudograffiti.

Umyte przystanki

Najwięcej interwencji związanych z usuwaniem bazgrołów podejmujemy na przystankach komunikacji miejskiej. Wyspecjalizowane grupy szybkiego reagowania ZOM od początku roku wyczyściły z pseudograffiti już aż 3500 wiat, a przez cały zeszły rok takich interwencji było 5000. Ślady po farbach i markerach są usuwane z szyb i słupków przystankowych przy pomocy bezpiecznych dla środowiska preparatów. Następnie ekipa porządkowa dokładnie myje cały przystanek.

Pracownicy grupy interwencyjnego sprzątania usuwają pseudograffiti z wiaty przystankowej

Pracownicy grupy interwencyjnego sprzątania ZOM usuwają graffiti z wiaty przystankowej

Czyste kosze

Celem wandali często są kosze na śmieci, dlatego co roku prowadzimy akcję oczyszczania pojemników z bazgrołów. Żeby skutecznie usunąć z betonowej, pełnej szczelin powierzchni kosza pozostałości po sprejach, konieczne jest najpierw użycie specjalistycznych, biodegradowalnych środków ułatwiających pozbycie się malunków, a następnie wody pod ciśnieniem. W tym roku estetyczny wygląd odzyskało już 300 koszy ustawionych na chodnikach i przystankach komunikacji miejskiej. Akcję będziemy prowadzić do końca jesieni, a docelowo możemy oczyścić nawet 1000 pojemników. W ubiegłym roku zadbaliśmy w ten sposób o ponad 900 koszy.

Pracownik firmy porządkowej czyści kosz na śmieci myjką ciśnieniową

Pracownik firmy porządkowej czyści kosz na śmieci

Chodniki bez zbędnych napisów

Napisy znikają również z chodników. Ich usuwaniem zajmuje się Pogotowie Porządkowe ZOM, które interwencyjnie czyści pomazaną powierzchnię. Od początku roku ekipy Pogotowia zlikwidowały bazgroły ze 100 m kw. trotuarów. Rok wcześniej takie działania objęły 160 m kw. terenów dla pieszych.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Informacje o zniszczonych elementach infrastruktury przekazują kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta, którzy codziennie sprawdzają czystość w mieście. Zgłoszenia spływają również od innych jednostek, m.in. Zarządu Transportu Miejskiego czy Zarządu Dróg Miejskich. Ogromnym wsparciem w działaniach służb oczyszczania są mieszkańcy, którzy informację o miejscu oszpeconym pseudograffiti przekazują do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Stamtąd zgłoszenie trafia do odpowiedniego zarządcy, który dba o czystość w konkretnej lokalizacji. Oprócz ZOM są to np. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy czy administratorzy osiedli.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115