Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
W pogotowiu dla czystości i bezpieczeństwa
Przez całą dobę i cały rok w stolicy działa Pogotowie Porządkowe. Dla bezpieczeństwa mieszkańców likwiduje skutki zdarzeń drogowych.
Gdy na ulicach Warszawy dochodzi do nagłego zdarzenia, do akcji wyjeżdżają różne służby. Jest wśród nich Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. To właśnie te ekipy usuwają zanieczyszczenia, które nieoczekiwanie znalazły się na jezdni. Są to fragmenty karoserii po wypadkach czy zagubione podczas transportu ładunki. Ekipy służb oczyszczania są w całodobowej gotowości do działania w każdym rejonie stolicy. Sprawne usunięcie skutków zdarzeń drogowych znacznie ogranicza zagrożenia i uciążliwości dla użytkowników dróg, ale także dla funkcjonowania miasta. Działania Pogotowia Porządkowego przekładają się na bezpieczeństwo kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów. Od początku roku podjęliśmy na ulicach ponad 5 tys. interwencji.
Ekipy Pogotowia Porządkowego ZOM są gotowe do wyjazdu przez całą dobę
Działanie w nagłych sytuacjach
Pogotowie Porządkowe to służba, która zjawia się na miejscu wypadku wraz z Policją, Strażą Pożarną czy ratownikami medycznymi. Sprząta z jezdni to, co zagraża bezpieczeństwu – elementy rozbitych aut czy szkło. Zabiera zagubione ładunki, które wypadły na jezdnie, np. żwir czy okna. Likwiduje plamy z rozlanych paliw i olejów samochodowych, których w tym roku było już 100 tys. m kw., co daje powierzchnię 14 boisk piłkarskich. Dopiero po zakończeniu sprzątania, możliwe jest bezpieczne wznowienie ruchu.
Jednym z zadań Pogotowia Porządkowego jest usuwanie niebezpiecznych płynów z jezdni
Katalog interwencji
Oprócz szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach na drogach, Pogotowie Porządkowe czuwa nad czystością podczas przemarszów, manifestacji, świąt państwowych i wydarzeń sportowych. Pomaga również w usuwaniu skutków burz i nawałnic. Tak było np. w sierpniu, gdy po ulewach trzeba było posprzątać błoto, gałęzie i inne zanieczyszczenia.
Razem dla bezpieczeństwa
Sygnał do interwencji trafia do Pogotowia Porządkowego z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. Tam przez całą dobę spływają dane na temat czystości w mieście. Przekazują je kontrolerzy ZOM, Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, a także Straż Miejska oraz inne służby. Źródłem informacji o potrzebie interwencji są też zgłoszenia od mieszkańców przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.