Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Więcej koszy na śmieci
Ustawiamy nowe kosze na śmieci. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji aż 600 nowych pojemników.
Rozpoczynamy ustawianie 600 nowych koszy na śmieci. Na warszawskich chodnikach pojawi się 400 okrągłych betonowych pojemników wyposażonych w metalowe pokrywy. Daszek to ważny element kosza, ponieważ ogranicza nie tylko wywiewanie śmieci przez wiatr, ale przede wszystkim dostęp ptaków, które nagminnie wyciągają zawartość koszy i zaśmiecają sąsiadujący teren. Kolejnych 200 żeliwnych koszy zastąpi te wysłużone, stojące od wielu lat na Trakcie Królewskim.
Kosz przy ul. Dąbrowskiego
Ustawiamy kosze tam, gdzie są potrzebne. Lokalizacje ustalają zarówno pracownicy ZOM, jak i sami mieszkańcy, którzy zgłaszali zapotrzebowanie do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Kosze staną łącznie w 10 dzielnicach, najwięcej w Śródmieściu – 81, na Mokotowie – 79 i na Ochocie – 60.
Według pomysłów mieszkańców
Wśród nowych koszy znalazły się także zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Projekt Nowe śmietniki na Dąbrowskiego i w okolicy zakłada ustawienie 5 koszy na Mokotowie, w miejscach wskazanych przez autora pomysłu. Kolejne 21 pojemników jest częścią projektów realizowanych na Bielanach, Mokotowie, we Włochach i w Wawrze.
Nowy kosz przy ul. Rakowieckiej
Kosze w Warszawie
Mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji ok. 30 tys. ulicznych koszy na śmieci. Odpowiadamy za 40 proc. z nich. To pojemniki ustawione na przystankach autobusowych i tramwajowych, przy przejściach dla pieszych i na chodnikach. Każdy z nich codziennie opróżniamy, w miejscach, gdzie ruch pieszych jest intensywny – nawet do 7 razy dziennie. Kosze są również myte i specjalistycznie czyszczone z pseudograffiti. Obsługę pozostałych pojemników zapewniają inni zarządcy, m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych i zarządcy osiedli.