Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
Wielkie mycie koszy
Wystartowaliśmy z wielkim myciem koszy na śmieci. Wyczyścimy w wakacje aż 3400 pojemników.
Wygląd koszy jest tak samo istotny, jak i regularne zabieranie śmieci. Czysty pojemnik zachęca do korzystania. Dlatego rozpoczęliśmy wielkie mycie betonowych koszy ustawionych na przystankach autobusowych i tramwajowych, przy wejściach do stacji metra, na chodnikach i przy przejściach dla pieszych. Do jesieni planujemy umyć 3400 śmietników.
3400 koszy do umycia
Mycie koszy prowadzimy głównie nocami lub nad ranem, dzięki czemu ekipy porządkowe nie powodują utrudnień dla pieszych i pasażerów oczekujących na przystanku. Prace rozpoczynamy od zebrania zanieczyszczeń, jeżeli takie znajdują się w okolicy pojemnika. Następnie wodą pod ciśnieniem usuwamy brud, kurz, piasek i ślady po jedzeniu. Siła strumienia pozwala na dokładne umycie nawet najmniejszych zakamarków betonowej, chropowatej powierzchni kosza.
Kosze myte są myjkami ciśnieniowymi
Stałym czyszczeniem od wiosny do jesieni obejmujemy 270 żeliwnych pojemników ustawionych w reprezentacyjnych miejscach stolicy, chętnie odwiedzanych przez warszawiaków i turystów, czyli m.in. na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie czy Placu Trzech Krzyży.
#stopBazgrołom
Regularnym działaniem prowadzonym przez służby miejskie jest usuwanie pseudograffiti. W ramach stołecznej akcji #stopBazgrołom wyczyściliśmy już 600 pomazanych pojemników, a w planach jest kolejnych 300. Działania w tym zakresie zaczynamy od nałożenia bezpiecznego dla środowiska preparatu, który rozpuszcza farbę. Następnie wodą pod ciśnieniem usuwamy malunek i myjemy całą powierzchnię śmietnika wraz z pokrywą oraz chodnik wokół.
Czysta Warszawa - wspólna sprawa
Czystość w stolicy przez całą dobę monitorują kontrolerzy ZOM, którzy wskazują miejsca do posprzątania. Wśród zgłoszeń są m.in. te dotyczące koszy do wyczyszczenia. Interwencje mogą przekazywać także mieszkańcy przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Odpowiadamy za obsługę 40% ulicznych koszy, których jest w Warszawie ok.30 tys. Pozostałe mają innych zarządców, m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Trenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Lasy Miejskie.