Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-08-02

Bezpieczniej dzięki czystości

Nie tylko dla czystości, ale i dla bezpieczeństwa mieszkańców. Grupy interwencyjnego sprzątania Zarządu Oczyszczania Miasta reagują na nagłe zanieczyszczenia na chodnikach i przystankach.

Jest ich ponad setka. To strażnicy nie tylko czystości, ale i bezpieczeństwa mieszkańców. W Zarządzie Oczyszczania Miasta (ZOM) nazywamy ich grupami szybkiego reagowania, ponieważ likwidują nagłe zaśmiecenia, które w tak ogromnym mieście jak Warszawa, odnotowujemy każdego dnia.

Praca dla czystości miasta

Dzień pracowników interwencyjnych rozpoczyna się wcześnie. Pierwsze grupy sprzątaczy wyjeżdżają do pracy już o 6 rano. Przed tą godziną zbierają się w bazie, przebierają w stroje robocze i wyposażają w sprzęt. Pracownicy podzieleni są na kilka grup, które liczą od 6 do 30 osób. Ponieważ interwencyjne sprzątanie realizujemy przez cały dzień, kolejna część sprzątaczy rozpoczyna pracę od południa.

Pracownicy służby oczyszczania miasta zamiatają chodnik.
Likwidacja nagłych zanieczyszczeń to nie tylko poprawa estetyki miasta, ale i bezpieczeństwa mieszkańców

Brygady ZOM kierowane są do sprzątania różnych terenów. To, jakiego rodzaju prace wykonują, zależy od zaśmiecenia oraz pory roku. Niezmienne jest to, że pracownicy dowożeni są na miejsce pracy autokarami lub busami. Duże grupy, 30-osobowe, kierujemy do sprzątania rozległych terenów, np. długich chodników wzdłuż całej ulicy. Mniejsze, 6-osobowe grupy, są bardzo mobilne. Najczęściej reagują na nagłe zdarzenia i wielokrotnie w ciągu dnia przemieszczają się po mieście. Tempo jest tu ważne, ponieważ ich działania poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców. Na przykład wtedy, kiedy posprzątają z przystanku rozsypane szkło z wybitej w wiacie szyby. Oprócz tego usuwają nielegalne ogłoszenia, kontrowersyjne i obraźliwe napisy czy pseudograffiti. Przez pół roku ekipy interwencyjne ZOM wyczyściły chodniki i przystanki o łącznej powierzchni ponad 2,6 mln m2, a także ok. 2 tys. pomazanych przez wandali wiat.

Porządek przez cały rok

Sprzątanie miasta to wymagająca fizyczna praca, w zmiennych warunkach pogodowych, wykonywana zarówno w upalne, jak i bardzo mroźne dni. Oprócz odzieży roboczej, narzędzi, transportu, zaplecza socjalnego z prysznicami, zapewniamy pracownikom także wodę, posiłki profilaktyczne i odpowiednie przerwy. Utrzymanie czystości w dwumilionowej stolicy na zauważanym i chwalonym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów poziomie, wymaga ciężkiej i systematycznej pracy. Dla wielu osób, którym z różnych względów trudno było znaleźć zajęcie, zatrudnienie w Zarządzie Oczyszczania Miasta okazało się skuteczną formą powrotu na rynek pracy czy aktywizacji zawodowej. Osoby chętne do wykonywania prac porządkowych, mogą zgłaszać się do nas, szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu 22 277 04 32.

Pracownicy służby oczyszczania miasta zamiatają chodnik na Krakowskim Przedmieściu, w tle jedzie autobus.
Jednym z zadań grup interwencyjnych jest porządkowanie chodników  

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje i nadzoruje kompleksowe utrzymanie czystości. Zlecamy regularne sprzątanie ulic, terenów dla pieszych i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie koszy i porządkowe działania interwencyjne. Te ostatnie, wykonywane przez brygady ZOM, zasługują na szczególne docenienie. Zadania, które wykonują sprzątacze, są bardzo ważne zarówno dla funkcjonowania, jak i wizerunku Warszawy. Dynamiczna reakcja służb oczyszczania na zgłoszenia, które mogą przekazywać także warszawiacy przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115, ma znaczenie zarówno dla czystości, jak i bezpieczeństwa mieszkańców oraz licznie odwiedzających stolicę turystów.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115