Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2020-08-27

Czego nie wiecie o sprzątaniu, czyli 5 faktów o czystości chodników

Czyste chodniki – niby taki prozaiczny fakt, a jednak to efekt nie tylko zamiatania, ale i wyboru określonej pory prac, ich regularności i odpowiedniego sprzętu. A więc po kolei:

1. Nocna pora sprzątania

Porządki zaczynają się późno w nocy, po to, żeby rano mieszkańcy zastali czystą stolicę. Obejmują chodniki, przystanki, kładki oraz dojścia do stacji metra. Taka pora sprzątania nie zaburza komfortu pieszych oraz pasażerów komunikacji miejskiej, których w ciągu dnia w metrze, autobusach i tramwajach jest zdecydowanie więcej. Mniejszy ruch to także sprawniej i dokładniej wykonana praca.

2. Nie tylko zamiatanie

W miejscach reprezentacyjnych i najczęściej odwiedzanych przez pieszych, jak np. Krakowskie Przedmieście, Świętokrzyska czy Nowy Świat, działa szorowarka. To niewielkie urządzenie szybko i sprawnie usuwa na mokro najbardziej uciążliwe plamy, a takimi są te po jedzeniu i gumach do żucia. Nieodzowne w sprzątaniu terenów dla pieszych są też myjki ciśnieniowe, które wykorzystywane są m.in. do czyszczenia przejść podziemnych.

 

3. Systematyczne porządki

12% terenów dla pieszych będących pod nadzorem Zarządu Oczyszczania Miasta sprzątanych jest codziennie. A jest tego w sumie 3,4 mln m² terenów, z czego 20% to obszar przystanków autobusowych i tramwajowych. Najczęściej uczęszczane trasy np. w ścisłym Śródmieściu, na Trakcie Królewskim, w Al. Jerozolimskich, al. Jana Pawła II, w al. "Solidarności" oraz ul. Targowej są objęte całodziennym nadzorem, co oznacza, że śmieci zabierane są z chodników kilka razy w ciągu dnia.

4. Czystość bez dmuchaw

W trosce o czyste powietrze i ograniczanie hałasu przy pracach wykonywanych na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta od kilkunastu lat obowiązuje zakaz używania dmuchaw spalinowych. Nie tylko poprzez porządki, ale i sposób ich wykonywania poprawiamy komfort życia w mieście. Formalny zakaz używania takiego sprzętu na terenach miejskich wprowadzony został wiosną tego roku zarządzeniem prezydenta m.st. Warszawy. Liczymy, że zarządcy pozostałych terenów także zastosują ten standard.

 

5. Sprząta właściciel terenu, do którego przylega chodnik

Jeżeli chodnik przylega do nieruchomości, to za jego utrzymanie odpowiada zarządca tej nieruchomości. Wiosną i latem powinien go zamiatać, jesienią usuwać błoto i liście, a zimą odśnieżać, skuwać lód i zabezpieczać przed śliskością.

Sprzątanie chodników jest częścią kompleksowego systemu utrzymania czystości w Warszawie, na który składa się m.in. regularne oraz interwencyjne oczyszczanie ulic, ścieżek rowerowych i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie koszy ulicznych oraz całodobowa kontrola i monitoring porządku w mieście. Uwagi dotyczące tego aspektu przestrzeni publicznej można zgłaszać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115