Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2018-04-04

Często i systematycznie - efekt: czysta Warszawa

                                                

 

2,5 mln m2 chodników

1 450 km ulic 

 

Ponad 2,5 mln m2 terenów dla pieszych jest już posprzątanych z pozimowych zanieczyszczeń. Wiosenne porządki trwają na ulicach.

Zanim rozpocznie się codzienne, prowadzone od wiosny do jesieni sprzątanie warszawskich chodników i ulic, najpierw konieczne jest ich oczyszczenie z zanieczyszczeń zgromadzonych przez zimowe miesiące.

Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły wymieść piasek z  ponad 2,5 mln m2 terenów dla pieszych, których to sprzątanie organizuje Zarząd Oczyszczania Miasta. Od kwietnia chodniki podlegające ZOM, czyli te nieprzylegające do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody oraz 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej są objęte regularnym sprzątaniem. Wybrane lokalizacje, jak np. przejścia podziemne, ul. Krakowskie Przedmieście czy Świętokrzyska, także myciem.

Chodniki były zamiatane z pozostałego po zimowych działaniach piasku i innych zanieczyszczeń

Częstotliwość sprzątania terenów dla pieszych jest bardzo wysoka, co daje efekt czystego miasta, na co mieszkańcy stolicy zwracają uwagę w sondażach. Ponad 40% chodników podlegających ZOM porządkowanych jest trzy razy w tygodniu, a aż 12% codziennie. Ważnym elementem systemu utrzymania wysokiego standardu czystości jest dynamiczne reagowanie na nagle pojawiające się  zanieczyszczania. Dlatego najbardziej uczęszczane trasy, jak np. Al. Jerozolimskie, Trakt Królewski, ul. Targowa, al. Solidarności czy okolice stacji metra są objęte w ciągu dnia stałym patrolowym oczyszczaniem. Do usuwania większych zanieczyszczeń wysyłamy grupy interwencyjnego sprzątania – to łącznie 120 pracowników, którzy pracują wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie posprzątanie zanieczyszczeń, zgłoszonych zarówno przez monitorujących miasto kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta, jak i przez mieszkańców za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

 4,3 tys. warszawskich przystanków to ok. 1/3 terenów dla pieszych do sprzątnięcia

Pozimowe porządki kontynuowane są jeszcze na ulicach, którymi jeździ komunikacja miejska – do wysprzątania jest 1450 km dróg. Nocami, przy stabilnej dodatniej temperaturze, ulice zamiatane są na mokro. Do tej pory oczyszczonych zostało już ok. 40% z nich. Po zakończeniu porządków na jezdniach rozpocznie się regularne sprzątanie – każdą z podlegających ZOM ulic planujemy czyścić na mokro przynajmniej raz w tygodniu.

Sprzątanie ulic na mokro odbywa się nocami, aby nie blokować ruchu

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za utrzymanie ulic krajowych, wojewódzkich i powiatowych, a także chodników nieprzylegających do nieruchomości, przystanków komunikacji miejskiej, kładek, schodów i dojść do metra. Za porządek na pozostałych terenach odpowiedzialne są m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz administratorzy osiedli i nieruchomości.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115