Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-03-09

Czy to już czas na porządki po zimie?

Pytanie o wiosenne porządki pojawia się wraz z pierwszymi mocniejszymi promieniami słońca. Choć są prace porządkowe, których zimą się nie wykonuje, to jednak o czystość w Warszawie dbamy przez cały rok.

Cieplejsze dni i noce

Wraz z dodatnimi temperaturami w nocy będzie można ruszyć z gruntownym sprzątaniem ulic. Do tego wykorzystywana jest woda – przy ujemnych temperaturach powietrza i wychłodzonej nawierzchni stwarzałaby ryzyko gołoledzi. Dla służb oczyszczania miasta ważne jest przede wszystkim to, żeby mrozów nie było w nocy, czyli kiedy wyjeżdżają zamiatarki i zmywarki. Temperatur powyżej zera wymagają również inne prace, przy których używa się wody, jak mycie wiat na przystankach czy koszy na śmieci.

Przez kilka tygodni

Kompleksowe sprzątanie ulic po zimie potrwa kilka tygodni. Prace odbywają się głównie nocami, a do posprzątania mamy 1500 km dróg. Ostatnie pełne czyszczenie jezdni odbyło się w pierwszym tygodniu grudnia. Po kilku miesiącach bez regularnych prac doprowadzenie jezdni do wymaganego przez nas standardu, będzie wymagało kilku przejazdów zamiatarek i zmywarek.

Zamiatarka czyści ulicę

Zamiatarka czyści ulicę

Czas na porządki

Pierwsze w tym roku mycie wiat na przystankach już trwa. Prace prowadzone są wtedy, gdy pozwalają na to temperatury. Do wyczyszczenia jest ok. 1000 wiat. Takie porządki powtórzone zostaną w tym roku co najmniej 4 razy, choć w niektórych miejscach, czyli tam, gdzie jest najwięcej pasażerów, wiaty zostaną umyte nawet 8 razy.

Pracownik służb oczyszczania miasta myje szybę w wiacie przystankowej

Sprzątamy przez cały rok

Są prace, które wykonujemy niezależnie od pory roku. Chodzi o sprzątanie chodników i przystanków. Jeśli nie pada śnieg i nie ma gołoledzi, ekipy porządkowe regularnie zamiatają tereny dla pieszych czy zrywają nielegalne ogłoszenia z wiat. Codziennie, nawet 4 razy na dobę, opróżniany jest każdy z 12 tysięcy ulicznych koszy na śmieci. Nagłe zanieczyszczenia z ulic sprząta Pogotowie Porządkowe ZOM, które jest w całodobowej gotowości przez cały rok.

 Pracownik ekipy porządkowej zamiata chodnik na Krakowskim Przedmieściu

Pracownik ekipy porządkowej zamiata chodnik na Krakowskim Przedmieściu

Dla efektu czystego miasta

Zarządców innych terenów zachęcamy, aby w miarę możliwości, także zaczęli sprzątanie po zimie. Czysta Warszawa to wspólna sprawa, więc mieszkańcy również mogą pomóc w porządkach. Na przykład zgłaszając miejsca wymagające posprzątania do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 – stamtąd takie interwencje trafiają do odpowiedniego zarządcy terenu.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115