Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2017-09-05

Czysta Warszawa - wspólna sprawa

   

 

 

1200 km ulic

43 zamiatarki i zmywarki

 

Najwyższe standardy utrzymania czystości - oczywiście w Warszawie. Doceniają to turyści, zauważają mieszkańcy miasta. Jednym z ważnych elementów dbania o czystość jest sprzątanie ulic.

43 zamiatarki i zmywarki każdego tygodnia sprzątają 1200 km jezdni – tyle ulic podlega w Warszawie Zarządowi Oczyszczania Miasta. Każda z nich jest zamieciona przynajmniej raz na tydzień. Ulice są także myte. To dlatego Warszawa uważana jest za jedno z najczystszych miast Polski – według raportu Otodom z 2016 r. dotyczącego dbałości o okolicę i zadowolenia z pracy służb komunalnych, zajęła pierwsze miejsce wśród 10 największych miast.

Zamiatarki oczyszczają jezdnie z piasku, liści, niedopałków i innych zanieczyszczeń

Od wiosny tego roku zamiatarki przejechały już łącznie ponad 25 tys. km i zebrały z warszawskich ulic ok. 2 300 ton zanieczyszczeń – głównie piasku, pyłu, liści i niedopałków. Ustalona dla dróg podlegających ZOM częstotliwość sprzątania ulic w stolicy jest jedną z największych na tle innych miast w Polsce. Na przykład we Wrocławiu drogi głównego układu komunikacyjnego oczyszczane są raz w tygodniu, ale wszystkie pozostałe tylko raz w miesiącu, a w Gdańsku zamiatanie i zmywanie ulic, w zależności od ich kategorii, odbywa się raz lub dwa razy w miesiącu.

Zamiatanie w Warszawie prowadzone jest na mokro, to znaczy, że zainstalowane w pojeździe szczotki zraszane są wodą, co ogranicza wtórne pylenie z nawierzchni jezdni.  Prace monitorowane są przy pomocy systemy GPS, ale jakość i osiągnięcie wymaganego wysokiego standardu są na bieżąco sprawdzane w terenie przez kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta.

 

Wykonawcy sprzątania powinni kończyć prace do 7 rano. Aby osiągnąć zamierzony efekt, zamiatarki i zmywarki utrzymują prędkość ok. 10 km/h, dlatego oczyszczanie ulic odbywa się nocami. Prowadzenie prac w ciągu dnia przez poruszające się z niewielką szybkością pojazdy o dużych gabarytach, doprowadziłoby do utrudnień w ruchu. Liczymy na wyrozumiałość mieszkańców, którzy sporadycznie sygnalizują niedogodności w postaci nocnego hałasu, w końcu czysta Warszawa to wspólna sprawa nas wszystkich.

Mycie i zamiatanie 1200 km ulic prowadzone jest nocami

Zamiatanie i mycie jezdni jest częścią kompleksowego dbania o czystość miasta realizowanego przez ZOM. Oczyszczanie miasta jest zlecane również przez urzędy 18 warszawskich dzielnic i dotyczy dróg o kategorii gminnej. O czystość zobowiązany jest także dbać każdy zarządca i właściciel terenu, co reguluje ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W Warszawie kwestie te reguluje ponadto Regulamin utrzymania czystości i porządku.


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115