Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-05-12

Czystość i bezpieczeństwo - pod kontrolą

Dzikie wysypisko, uszkodzona ławka, porzucone opony czy meble – takie sprawy przykuwają uwagę kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta. Podczas codziennego monitorowania czystości i bezpieczeństwa w Warszawie od początku roku interweniowali już ponad 11,5 tys. razy.

Wspólne patrole Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) i Straży Miejskiej codziennie sprawdzają, jak właściciele i zarządcy wywiązują się z obowiązku utrzymania czystości i zapewnienia bezpieczeństwa na terenach, za które są odpowiedzialni.

Jeśli kontrolerzy zauważą nieprawidłowości – interweniują i wzywają do posprzątania terenu lub naprawienia uszkodzonej infrastruktury. Po upływie odpowiedniego czasu ponownie wracają do sprawy i sprawdzają, czy zarządca zrealizował zalecenia. Jeśli nie, może grozić mu mandat lub nawet sprawa w sądzie. Od początku roku kontrolerzy ZOM interweniowali w sprawie czystości i bezpieczeństwa już ponad 11,5 tys. razy.

Konieczne sprzątanie i naprawy

Najwięcej intewencji, bo ponad 30%, dotyczy zaśmiecenia – dzikich wysypisk, śmieci na terenach zieleni, a także np. porzuconych opon, mebli czy sprzętu AGD. Kontrolerzy ZOM często trafiają również na odpady poremontowe gromadzone w kontenerach czy workach, które nie zostały zabrane do utylizacji przez specjalistyczne firmy.

Śmieci porzucone na trawniku

Śmieci porzucone na trawniku

Blisko 3 tys. interwencji dotyczy bezpieczeństwa związanego ze stanem infrastruktury. Patrole odnotowują uszkodzoną nawierzchnię, zapadnięte studzienki, zbite szyby w wiatach czy uszkodzone ławki. Zgłaszają oszpecone przez wandali przystanki, rozkłady jazdy, kosze na śmieci czy bariery energochłonne.

Przewrócona ławka

Kontrolerzy ZOM interweniują także w przypadku uszkodzonej infrastruktury

Wśród pozostałych działań kontrolerów ZOM na rzecz czystości i bezpieczeństwa są m.in. interwencje dotyczące zanieczyszczenia jezdni błotem przez pojazdy wyjeżdzające z terenów inwestycji czy zgłoszenia dotyczące zieleni zasłaniającej znaki drogowe.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Dzięki codziennej pracy wspólnych patroli ZOM i Straży Miejskiej rośnie poziom bezpieczeństwa i estetyki przestrzeni publicznej.

Po lewej stronie zdjęcie sterty czarnych worków ze śmieciami przed budynkiem, po prawej - to samo miejsce posprzątane, bez worków

Efekt interwencji kontrolerów ZOM – posprzątane śmieciowisko

Mogą o to zadbać również mieszkańcy stolicy, zarówno przez takie codzienne nawyki jak wyrzucanie śmieci do kosza czy sprzątanie po psach, jak i przez zgłaszanie nieprawidłowości. Informacje o miejscach, które wymagają posprzątania lub naprawy można przekazywać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, skąd są kierowane bezpośrednio do odpowiednich zarządców terenów.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115