Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-02-20

Czystość pod lupą

Meble na przystanku, worki z gruzem na trawniku czy… porzucony fotel z gabinetu kosmetycznego. Takie zaśmiecenia znajdują patrole Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej, które codziennie interweniują w sprawie czystości i bezpieczeństwa.

Pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) i strażnicy miejscy kontrolują jak zarządcy terenów w stolicy wywiązują się ze swoich obowiązków. Patrole sprawdzają czystość, zwracają także uwagę na bezpieczeństwo i stan infrastruktury. Jeśli zauważą nieprawidłowości, interweniują u zarządcy, a następnie weryfikują, czy uchybienia zostały usunięte. Jeśli nie, funkcjonariusz Straży Miejskiej może nałożyć mandat, a nawet skierować sprawę do sądu.

Meble, lodówki i drzwi

Od początku roku patrole interweniowały już blisko 5 tys. razy. Najwięcej uwag dotyczy czystości – dzikich wysypisk, porzuconych odpadów wielkogabarytowych czy śmieci pozostawionych na terenach zieleni. To 35% wszystkich spraw. Czasami zarówno rodzaj, jak i miejsce podrzuconych rzeczy budzą zdumienie.

Dwa zdjęcia drewnianych drzwi, które są oparte o wiatę przystankową

Drzwi oparte o wiatę w Rembertowie

Wśród niedawnych znalezisk, na które natknęli się kontrolerzy ZOM, były m.in. drzwi oparte o wiatę przystankową w Rembertowie. Z kolei na białołęckim przystanku znalazła się sterta worków ze śmieciami, wraz z elementami mebli. Wśród porzuconych na chodnikach i przystankach odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci trafiały się także lodówka, zamrażarka, pralka, dywan, a nawet specjalistyczny fotel z gabinetu kosmetycznego. Oczywiście wszystkie śmieci tego rodzaju, zamiast do przestrzeni publicznej, powinny trafić do altan śmietnikowych lub PSZOK.

Przystanek autobusowy, na którym znajduje się bardzo dużo worków ze śmieciami i fragmentów mebli

Dzikie wysypisko na przystanku na Białołęce

Posprzątaj po remoncie

Podobnie jest z workami z gruzem i odpadami po remontach, na które kontrolerzy ZOM również zwracają szczególną uwagę. Jeśli osoba, która prowadzi remont, nie wykupi usługi ich odbioru i utylizacji, porzucone worki zaśmiecają okolicę i mogą stać się początkiem dzikiego wysypiska – tak, jak stało się to na Bemowie.

Dużo worków na gruz wypełnionych również innymi śmieciami

Porzucone worki z gruzem na Bemowie

Dynamicznie dla bezpieczeństwa

Patrole ZOM i Straży Miejskiej monitorują miasto również pod kątem bezpieczeństwa – zgłaszają zarządcom uszkodzone ogrodzenia i ławki, zapadnięte studzienki lub niezabezpieczone techniczne skrzynki. W takich przypadkach ważna jest szybka reakcja – do zgłaszanej przez kontrolerów zbitej szyby w przystankowej wiacie wyjeżdża grupa interwencyjnego sprzątania ZOM, tak, jak miało to niedawno miejsce w Wawrze.

Wioata autobusowa z jedną zbitą szybą, część została na miejscu, pod wiatą leży szkło

Zbita szyba w przystankowej wiacie - Wawer

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Efekty codziennej pracy wspólnych patroli ZOM i Straży Miejskiej bezpośrednio wpływają na poprawę czystości i bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej Warszawy. Taki wpływ mogą mieć również sami mieszkańcy – miejsca, które wymagają posprzątania, naprawy czy zabezpieczenia mogą zgłaszać do całodobowego Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115