Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2016-10-10

Drzewa na badaniach

 

Setki drzew do przebadania 

 

 

Dziś Światowy Dzień Drzew. To dobry moment, żeby pokazać jak nowoczesne technologie i sprzęt pomagają dbać o warszawski drzewostan. Trwają właśnie specjalistyczne badania zdrowia drzew. 

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzew, w którym tradycyjnie sadzone są drzewa i prowadzone działania edukacyjne. Warto poznać nowoczesne technologie, z jakich Zarząd Oczyszczania Miasta korzysta w ramach opieki nad miejskim drzewostanem. Do diagnozowania drzew, których stan zdrowotny budzi nasze wątpliwości, używany jest specjalistyczny sprzęt, między innymi tomograf.

W tym roku do badań wytypowaliśmy około 250 drzew chorujących i z zaburzoną statyką rosnących w dzielnicy Targówek, Praga Południe, Wola, Ursynów i Śródmieście. Badanie prowadzone jest dwuetapowo. Najpierw soniczny tomograf komputerowy, przy pomocy kilku zainstalowanych na korze czujników, pozwala w bezinwazyjny sposób zajrzeć do wnętrza pnia. Uzyskany obraz pokazuje zmienione chorobowo fragmenty, ubytki i stopień rozkładu drewna.

Tomograf komputerowy pokazuje obraz ubytków i wypróchnień wewnątrz pnia drzewa, co zaznaczone jest na czerwono i niebiesko

Następnie wykonywane są próby obciążeniowe polegające na naciąganiu drzew linami, co imituje działanie sił w czasie trudnych warunków pogodowych. Sprawdzana jest wytrzymałość, odporność na złamanie oraz stabilność drzew podczas burz i nawałnic z silnym wiatrem.

Podczas prób obciążeniowych zainstalowane na pniu czujniki pokazują odchylenie drzewa

Analiza wyników badań określa kondycję drzew co pozwala podjąć konkretne działania pielęgnacyjne. Bywa jednak, że ekspertyzy są podstawą do wystąpienia o zezwolenie na usunięcie drzewa, które – szczególnie w czasie burz i silnych wiatrów – stwarza zagrożenie dla mieszkańców i ich mienia. 

Przy Światowym Dniu Drzew nie sposób nie wspomnieć, że przed nami jesienne sadzenie. W tym roku na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta posadzonych zostanie około 1 700 drzew.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115