Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2015-12-09

Drzewa z dodatkową ochroną

 

 

Zimowe osłony dla roślin  

- 51 drewnianych konstrukcji

- ponad 16 km mat

- folie zabezpieczające misy drzew

Drzewa i krzewy pod szczególną opieką. Specjalne zabezpieczenia, maty i folie osłaniają rośliny na zimę.

Lipy na pl. Konstytucji z ekologiczną, przepuszczalną nawierzchnią zostały dodatkowo zabezpieczone. Na okres zimowy  pod roślinami ustawiliśmy wodoodporne skrzynie, które ochronią nawiezioną latem urodzajną ziemię przed zanieczyszczeniami związanymi z zimowym utrzymaniem chodników. Uniemożliwią również składowanie pod drzewami odgarniętego śniegu.  

 
Osłony mis drzew ustawione są przy lipach na pl. Konstytucji

Każdy z boków ochronnej skrzyni ma długość ok. 2 m, które tworzą ścięty ostrosłup na wysokość 70 cm. Zabezpieczenia dotyczą 51 drzew na pl. Konstytucji, Wilsona oraz w Al. Jerozolimskich. 

 
W sumie w ten sposób zabezpieczonych będzie 51 drzew

Latem pod drzewami wymieniliśmy ziemię na urodzajną, na nią położona została naturalna nawierzchnia, która dokładnie przepuszcza powietrze i wodę, dlatego ważne jest zabezpieczenie roślin przed składowaniem i topnieniem zanieczyszczonego śniegu. Zobaczcie jak nawierzchnia chłonie wodę podczas podlewania (lato 2015):  

Od lat zabezpieczane są też drzewa rosnące w pasach zieleni przyulicznej, np. lipy topiaryczne przy ul. Marszałkowskiej. Misy drzew będą ofoliowane. Natomiast młode nasadzenia o pokroju kolumnowym zostaną obwiązywane taśmą ogrodniczą, co uniemożliwi łamanie gałęzi przez śnieg. 

Część roślinności  jest też osłaniana na zimę matami. Wygrodzenia chronią zieleń przed skutkami działania błota pośniegowego i areozolu solnego. 

 
Maty chroniące krzewy przy Wisłostradzie mają długość 4 km

Maty zbudowane są z folii, do której szczelnie przytwierdzona jest słoma. Całość utrzymują drewniane paliki umocowane w gruncie.  16 km zabezpieczeń zamontowana jest przy najbardziej ruchliwych oraz reprezentacyjnych arteriach komunikacyjnych utrzymywanych przez ZOM. Najwięcej przy Wisłostradzie – 4 km oraz wzdłuż Al. Ujazdowskich i al. Wilanowskiej - po 2 km długości. Maty osłaniają także rośliny rosnące przy m.in. ul. Boboli, Racławickiej, Nowowiejskiej, Marszałkowskiej, Grzybowskiej, Żytniej, Ostroroga, Abrahama, Kocjana, Nowoborkowskiej, Patriotów, Filtrowej, Wawelskiej, Grójeckiej, al. Krakowskiej, Nowoursynowskiej, Przybyszewskiego.

 
Wzdłuż Al. Ujazdowskich ustawiono ponad 2 km mat

Ten sposób zabezpieczania miejskiej roślinności stosowany jest w Warszawie od 2012 r. Podpatrzyliśmy to w Poznaniu, który zaczął stosować maty jako pierwszy w Polsce. 

 
Maty zbudowane są z folii, do której szczelnie przytwierdzona jest słoma

Zabezpieczenie roślin to 372 tys. zł. Zarząd Oczyszczania Miasta dba o rośliny rosnące na ok. 1,3 tys. ha zieleni przyulicznej.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115