Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-10-05

Działają dla bezpieczeństwa

Czy miód i farba mogą zagrażać bezpieczeństwu? Tak – jeśli rozleją się na jezdni. Takie i inne nagłe zanieczyszczenia sprząta z ulic Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. W tym roku interweniowało już 4,6 tys. razy.

Działa przez 24 godziny na dobę i przez wszystkie dni w roku. Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) jest w stałej gotowości, aby wyruszyć do akcji posprzątania tego, co mogłoby być niebezpieczne dla użytkowników warszawskich dróg. Najczęściej są to pozostałości po wypadkach, plamy olejowe oraz ładunki, które spadły z samochodów. Zdarzają się również nietypowe zdarzenia.

Płynne interwencje

Rozlane oleje, paliwa i inne płyny, które wyciekną na jezdnię, stwarzają zagrożenie poślizgiem, dlatego tak ważne jest ich szybkie usunięcie. Ekipy pogotowia na miejscu zdarzenia zasypują plamę sorbentem, czyli specjalnym granulatem, w który wsiąka płyn, a następnie zamiatają jezdnię. Jeśli palma jest duża, likwidują ją specjalistycznym odkurzaczem. Zdarzają się też mniej typowe interwencje jak sprzątanie rozlanej farby, oleju spożywczego, płynnej czekolady czy miodu. W tym roku Pogotowie ZOM usunęło plamy o łącznej powierzchni 127 tys. m2, to rozmiar ponad 17 boisk piłkarskich.

Pracownicy Pogotowia Porządkowego zamiatają z jezdni sorbent nasypany na plamę olejową

Ekipa Pogotowia Porządkowego ZOM sprząta z jezdni plamę olejową

Aby było bezpiecznie

30% z 4,6 tys. tegorocznych interwencji to sprzątanie jezdni po wypadkach i kolizjach. Pogotowie Porządkowe przyjeżdża na miejsce zdarzenia wraz z innymi służbami – policją, pogotowiem ratunkowym czy strażą pożarną, a jego zadaniem jest dokładne oczyszczenie ulicy z rozbitego szkła, fragmentów karoserii czy rozlanych płynów. Dopiero po zakończeniu oczyszczania można bezpiecznie przywrócić ruch kołowy.

Pracownicy Pogotowia Porządkowego sprzątają z jezdni szkło i elementy karoserii po wypadku, w tle dwa uszkodzone samochody

Pogotowie Porządkowe sprząta po wypadku

Nie tylko wypadki

Częstym powodem interwencji są ładunki, które spadły z samochodów. Najczęściej to materiały budowlane, żwir czy gruz, niekiedy w ogromnych ilościach. W wakacje ekipy Pogotowia ZOM zebrały z al. Prymasa Tysiąclecia 15 ton piasku, który wysypał się z TIR-a. Zdarza się również, że na ulicy lądują tony szkła, skrobi ziemniaczanej, ubrań czy owoców, a także, jak niedawno na Wisłostradzie, bele siana. Takich działań w tym roku było już ponad 2 tys.

Pracownicy Pogotowia Porządkowego sprzątają łopatami duże ilości piasku z jezdni, w tle ciężarówka

Ekipa Pogotowia Porządkowego sprząta piasek rozsypany w al. Prymasa Tysiąclecia

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Oprócz nagłych wezwań, Pogotowie Porządkowe ZOM czuwa również podczas uroczystości, imprez masowych, wydarzeń sportowych, a także przemarszów i manifestacji. Działa ponadto po burzach i nawałnicach. Sygnał do wyjazdu otrzymuje z Zarządu Oczyszczania Miasta, gdzie przez całą dobę informacje o zdarzeniach na ulicach docierają z policji, Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, a także od kontrolerów ZOM i z Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


Wcześniejsze aktualności
07.02.2024

Ogłoszenie

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115