Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-06-28

Ekosprzątanie miasta wodą z basenów

Wodę z miejskich basenów znów używamy do porządków. Startujemy z ekologiczną akcją recyklingu wody.

Wraz z nadejściem lata rozpoczynamy coroczną ekoinicjatywę, która opiera się na współpracy służb oczyszczania z miejskimi pływalniami. Idea ponownego wykorzystywania wody z basenów wpisała się już w stały harmonogram sprzątania miasta. Z roku na rok obserwujemy zwiększone zaangażowanie i chętne włączanie się pływalni w wodny recykling, który przynosi wymierne korzyści dla środowiska.

Zmywarka stoi przed pływalnią, jest tankowana wodą z basenu

Zmywarka pobiera wodę z Ośrodka Sportu i Rekreacji Wawer

Pierwszym basenem, który wziął udział w tegorocznej edycji wodnego recyklingu był Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawer. Wodę, która zapełniła w sumie 22 pojazdy służb oczyszczania, wykorzystaliśmy do sprzątania ulic. Będziemy ją odbierać regularnie aż do jesieni. 

Drugie życie wody

Najodpowiedniejszym czasem do przeprowadzenia ekoakcji są wakacje, kiedy ośrodki sportu częściowo zawieszają swoje funkcjonowanie. Letnia przerwa spowodowana jest wymogami technologicznymi – baseny muszą zostać osuszone i wyczyszczone. Wykorzystujemy ten czas, żeby przepompować wodę do specjalistycznych pojazdów, które następnie myją jezdnie i torowiska tramwajowe. W przedsięwzięciu uczestniczy Ochotnicza Straż Pożarna Wesoła, która zapewnia pompy elektryczne i ich obsługę. Woda jest pobierana w momencie, gdy minie już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni.

Te ekologiczne działania rozpoczęliśmy w 2020 r. W czasie trzech edycji odzyskaliśmy aż 6,5 mln litrów wody.

Regularne porządki

Organizujemy w Warszawie sprzątanie 1300 km ulic i torowisk. Każda z dróg jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram tych prac w kalendarzu na stronie https://zom.waw.pl/ulice/kalendarz-sprzatania. Ponadto zlecamy porządkowanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych, 4,4 tys. przystanków komunikacji miejskiej i opróżnianie 12 tys. koszy na śmieci.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115