Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-11-14

Jesienne porządki - dla bezpieczeństwa

Czysto, czyli bezpiecznie. Prowadzimy jesienne porządki na ulicach, chodnikach i trasach rowerowych.

Co tworzy atmosferę jesieni? Kolorowe liście, które najpiękniej wyglądają na drzewach. Uroki tej pory roku w postaci opadłych liści mogą jednak stwarzać niebezpieczeństwo – zwłaszcza na chodnikach i ulicach, gdy są śliskie przy porannej rosie czy po opadach deszczu. Dlatego tak istotne są systematyczne działania służb oczyszczania.

Czyste chodniki i trasy rowerowe

Dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów zlecamy regularne porządki na chodnikach i trasach dla rowerów. Jesienią dominuje usuwanie liści, ale ekipy porządkowe zamiatają też piasek, błoto czy rozbite szkło. Dla jak najlepszego efektu wykorzystywane są małe mechaniczne zamiatarki, które przyspieszą sprzątanie. Prace są realizowane także tradycyjnie przez ekipy wyposażone w miotły. Przy porządkach wykonywanych na nasze zlecenie od lat obowiązuje zakaz używania dmuchaw. 

Ekipa porządkowa zamiata liście na chodniku i przystanku autobusowym, w tle widać wejście do stacji metra
Ekipa porządkowa zamiata liście w pobliżu przystanku autobusowego

Zamiatanie jezdni

Choć jesień dodaje kolorów miejskim krajobrazom, to jednak spadające liście są bardzo zdradliwe. Dlatego regularne oczyszczanie jezdni i torowisk jest ważne również o tej porze roku. Od wiosny do jesieni na warszawskich ulicach pracuje 30 zamiatarek i zmywarek. Zajmują się oczyszczaniem 1300 km dróg po których kursują autobusy miejskie. Zanieczyszczenia nawierzchni jezdni są zamiatane za pomocą obrotowych szczotek, a następnie zasysane do zbiornika w pojeździe sprzątającym. Szczotki zawsze są zraszane wodą, co ogranicza wtórne pylenie. Takie sprzątanie potrwa do końca jesiennej aury. Wystąpienie ujemnych temperatur wyklucza zamiatanie i mycie ulic, ze względu na zagrożenie zamarzania na jezdni używanej do czyszczenia wody.

Nocą zamiatarka oczyszcza jezdnię, w tle widać wieżowce
Nocne porządki na ulicach

Sprzątanie na wezwanie

Oprócz planowego sprzątania tereny dla pieszych oraz ulice są oczyszczane interwencyjnie. Na drogach działa Pogotowie Porządkowe ZOM. Do nagłego zaśmiecenia przystanku czy chodnika wyjeżdżają grupy szybkiego reagowania ZOM. Są one wysyłane w miejsca wskazane przez naszych kontrolerów, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem czystości. Bardzo pomocne są też zgłoszenia od uważnych mieszkańców przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115