Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2016-07-27

Łąki w środku wielkiego miasta

 

 

 

                    

 

coraz wiecej miejskich łąk kwietnych

 

Olśniewające kolory, piękne zapachy i bzyczenie pracowitych owadów. Takie wrażenia zapewniają łąki kwietne – naturalne, ale i te urządzane w środku wielkiego miasta.

Wiosną Zarząd Oczyszczania Miasta założył 11 miejskich łąk kwietnych – 7 z nich było realizacjami projektów z Budżetu Partycypacyjnego. Właśnie nadszedł czas podziwiania efektów wiosennych działań ogrodników. W wyznaczonych miejscach w trawnikach przy ulicach, a także na fragmencie Pola Mokotowskiego, zerwano darń i odpowiednio przygotowano podłoże, na które wysiane zostały mieszanki nasion. 
 


Łąka założona w pasie zieleni ul. Przyczółkowej

Na 11 łąkach o łącznej powierzchni 8 900 m2 wysianych jest 28 gatunków roślin. Nie wszystkie można zobaczyć równocześnie – łąka zmienia się z dnia na dzień wraz z czasem kwitnienia kolejnych kwiatów i ziół. Aby można było je łatwiej zidentyfikować, przy łąkach partycypacyjnych stanęły tablice informacyjne z podpisanymi rysunkami roślin, a także z krótkim podsumowaniem zalet łąki w mieście.


Łąka kwietna przy ul. Saskiej – realizacja projektu z budżetu partycypacyjnego

Zarząd Oczyszczania Miasta już od kilku lat pomaga przyrodzie samoistnie tworzącej naturalne łąki  odstępując od koszenia tych terenów. Połacie bujnych łąk można podziwiać w parkach – Skaryszewskim i na Polu Mokotowskim, a także w pasach zieleni przy drogach – m.in. na ul. Przyczółkowej od strony Powsina, w Al. Jerozolimskich na odcinku od ul. Niemcewicza do ul. Grzymały, polne kwiaty kwitną również na skarpach Wału Miedzyszyńskiego.


Naturalna łąka w ciągu ul. Przyczółkowej

Zalet miejskich łąk jest dużo. Nie tylko urozmaicają przestrzeń, ale też zmieniając się wraz z upływem czasu dostarczają zmysłom relaksujących wrażeń, o jakie w środku miasta coraz trudniej. Łąki korzystnie oddziałują na środowisko przez redukcję gazów cieplarnianych i smogu wpisując się w politykę zrównoważonego rozwoju. Są też schronieniem i źródłem pokarmu dla owadów i ptaków.

Założone przez Zarząd Oczyszczania Miasta łąki znajdują się na Mokotowie przy ul. Witosa oraz na Ochocie przy ul. Wawelskiej. Natomiast łąki będące realizacją projektów z budżetu partycypacyjnego można podziwiać na Ochocie na Polu Mokotowskim i przy ul. Wawelskiej, w czterech lokalizacjach na Żoliborzu oraz przy ul. Saskiej na Pradze Południe.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115