Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-04-12

Miasto sprzątane na mokro

Pogoda sprzyja gruntownym porządkom. Zlecamy szereg prac do których używa się wody. Na mokro czyszczone są nie tylko ulice i chodniki, ale także wiaty, kosze i przejścia podziemne.

Pora roku i wreszcie całodobowo stabilne dodatnie temperatury pozwalają prowadzić sprzątanie na mokro. Do katalogu prac porządkowych wracają te zawieszone na czas zimy, kiedy to ze względu na mrozy nie używa się wody. Od wiosny do jesieni regularnie będziemy myć ulice, torowiska, chodniki, przystanki, wiaty, kosze i przejścia podziemne.

Szorowarka na chodnikach

Porządki z użyciem wody są prowadzone na chodnikach i przystankach. Odbywa się to przy pomocy szorowarek i myjek ciśnieniowych. Wyczyściliśmy już trotuary wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, Świętokrzyskiej i na Placu Pięciu Rogów. Są to jedne z najpopularniejszych i najbardziej reprezentacyjnych miejsc w stolicy, dlatego wspomagamy zarządców odpowiedzialnych za czystość tych terenów. Kolejne do umycia są m.in. przystanki tramwajowe i pętla przy Dworcu Centralnym. W tym roku tereny te będą myte wielokrotnie.

Szorowarka czyści chodnik na Nowym Świecie, w tle ulica, kamienice, piesi
Szorowarka pracuje m.in. przy chodnikach na Nowym Świecie

Wiaty na błysk

Kompleksowym czyszczeniem objęte są przystanki autobusowe i tramwajowe. Do umycia wodą pod ciśnieniem jest ponad 1200 wiat i dotyczy ono zarówno szklanych ścian i dachów, jak i słupków, gablot z rozkładami i ławek. Takie porządki zostaną powtórzone w tym roku 4 razy, a w miejscach, gdzie jest najwięcej pasażerów, nawet 8 razy. Prace prowadzone są – dla bezpieczeństwa i komfortu podróżnych – nocami.

Pracownik firmy porządkującej myje wodą pod ciśnieniem wiatę przystankową
Mycie wiat obejmuje szyby, zadaszenia i ławki

Walka z wandalizmem

Wychodząc z założenia, że pseudograffiti to nie sztuka a wandalizm, czyścimy pomazane kosze. Do skutecznego umycia chropowatej, betonowej struktury kosza potrzebna jest nie tylko woda pod ciśnieniem, ale także specjalne preparaty, które pozwalają usunąć ślady po farbach i sprejach. Te prace będziemy prowadzić do końca jesieni i docelowo możemy objąć nimi nawet 1000 pojemników. Kosze do umycia wskazują kontrolerzy, którzy codziennie monitorują miasto pod kątem czystości. Mieszkańcy również mogą zgłaszać oszpecone pojemniki przekazując ich lokalizacje przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115

Pracownik firmy porządkowej myje wodą pod ciśnieniem betonowy kosz
Do usunięcia bazgrołów z koszy używana jest woda pod ciśnieniem i specjalistyczne środki

Czyste przejścia podziemne

Dbamy o czystość również pod ziemią – regularnie sprzątamy na mokro 14 przejść podziemnych znajdujących się np. przy pomniku Sapera, rondzie Zesłańców Syberyjskich, Cytadeli czy stacji metra Marymont. Najpierw chodnik w przejściu jest zamiatany, a następnie myty wodą pod ciśnieniem. W ten sposób czyszczone są także schody i barierki, a w przypadku przejścia przy Centrum Nauki Kopernik także szklane zadaszenia wejść. Mycie dotyczy ponadto przejść w wieżycach Mostu Poniatowskiego.

Pracownik firmy porządkowej wodą pod ciśnieniem myje chodnik w przejściu podziemnym
Wodą pod ciśnieniem myte są chodniki w przejściach podziemnych

Zamiatarki i zmywarki w akcji

Po zakończeniu doczyszczania ulic po zimie aż do jesieni będziemy regularnie sprzątać na mokro 1300 km jezdni i utwardzonych torowisk tramwajowych. Każdego tygodnia prace realizuje 30 zamiatarek i zmywarek. Już przy zamiataniu używana jest woda, dzięki czemu ograniczane jest wzbijanie pyłów, co korzystnie wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców stolicy. Porządki na jezdniach zostaną powtórzone 34 razy, a na torowiskach 80 razy. Ze względu na niewielkie prędkości z jakimi poruszają się pojazdy służb oczyszczania prace prowadzone są nocami, co jednak skutkuje okresowo pojawiającym się hałasem.

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, planujemy do porządków użyć wody z miejskich basenów. Woda, zamiast trafić do kanalizacji, wykorzystywana jest do sprzątania. W 2022 r. 7 miejskich ośrodków sportowych oddało w sumie 1,6 mln litrów wody, którymi umyliśmy ulice i torowiska.

Zmywarka myje ulicę nocą, w tle wieżowce
Sprzątanie ulic i torowisk obejmuje 1300 km warszawskich dróg

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Czyste chodniki, przystanki i drogi, to nie tylko podnoszenie poziomu estetyki miasta, ale to przede wszystkim zwiększanie bezpieczeństwa pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej i użytkowników dróg, a w konsekwencji komfortu życia mieszkańców stolicy. Utrzymanie porządku to zadanie wielu zarządców, m.in. urzędów dzielnic, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Zarządu Terenów Publicznych, Zarządu Praskich Terenów Publicznych, a także administratorów i zarządców nieruchomości.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115