Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-06-21

Smocze skrzydła na wieżach kwiatowych

Lato na pętlach komunikacji miejskiej. Przez kilka najbliższych miesięcy będzie na nich kwitnąć 11 tys. roślin, czyli begonie, pelargonie, gaury i trawy ozdobne.

Po wiosennych bratkach, które na koniec wiosennego sezonu zaadoptowali mieszkańcy, przyszedł czas na rośliny kojarzone z latem. Przygotowaliśmy kompozycje z begonii, pelargonii, gaury i ozdobnych traw. W wieżach kwiatowych będzie rosnąć 11 tys. roślin, które będą dekorować 9 pętli autobusowych i tramwajowych aż do jesieni.

Czerwone begonie na pętli Bródno-Podgrodzie, w tle autobusy

Begonie na pętli Bródno-Podgrodzie

Smocze skrzydła

„Smocze skrzydła”, czyli begonie Dragon Wing z różowymi i czerwonymi kwiatami, są sadzone na 4 pętlach – P+R al. Krakowska, Wilanów, Szczęśliwice i Bródno-Podgrodzie. Ten gatunek begonii debiutował w zeszłym roku i zdał egzamin celująco. Ponieważ prezentował się bardzo dekoracyjnie, zdecydowaliśmy o ponownym wyborze tej odmiany begonii do tegorocznych aranżacji.

W tym sezonie kolej na następną ogrodniczą nowość. Próbę przechodzi begonia Beluga, która w pomarańczowej i żółtej wersji pierwszy raz pojawia się na kwiatowych wieżach na pętli Esperanto.

Pomarańczowe begonie na kwietniku na pętli Esperanto

Begonie na pętli Esperanto

Nie tylko begonie

Na kolejnych 4 pętlach – Nowym Bemowie, Żeraniu FSO, rondzie Wiatraczna i Annopolu – królują klasyczne letnie kwiaty, czyli czerwone pelargonie bluszczolistne. Wszystkie kompozycje są uzupełnione delikatnymi białymi gaurami, które nadają kwietnikom zwiewności i delikatności. Szczyty piętrowych kwietników dekorują trawy ozdobne.

Zapewniamy kwiatom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, rośliny są podlewane, odżywiane i pielone. Gatunki, które wybieramy do nasadzeń na pętlach spełniają szereg warunków. Oprócz tego, że prezentują się dekoracyjnie i tworzą ciekawe kompozycje, to także muszą radzić sobie w trudnym miejskim otoczeniu. Rośliny narażone są na wysokie temperatury, silne nasłonecznienie, wiatr czy zwiększoną obecność spalin.

Kwiaty, drzewa i krzewy

Aranżacje na pętlach zminiamy trzy razy w roku. Wiosną przystanki ozdabiały bratki, a letnie begonie, pelargonie i gaury, zastąpią jesienią wrzosy i kapusta ozdobna.

Zajmujemy się zielenią na 60 pętlach komunikacji miejskiej. Sezonowe dekorowanie wybranych przystanków kwiatami to jednak tylko część prac przy utrzymaniu tych terenów. Regularnie pielęgnujemy 11,5 ha trawników, drzewa i krzewy oraz dosadzamy nowe rośliny.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115