Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-04-06

Niebiesko i żółto na pętlach

Wiosna na pętlach komunikacji miejskiej. Tysiące bratków będą umilać podróże pasażerom autobusów i tramwajów. Nieprzypadkowo wybraliśmy do pierwszych w tym roku nasadzeń kwiaty w niebiesko-żółtych barwach.

Wiosna już na dobre rozgościła się w miejskiej przestrzeni. Drzewa i krzewy zaczynają się zielenić, a na klombach, obok kwitnących krokusów, wschodzą już także pierwsze tulipany. Na pętlach komunikacji miejskiej rozpoczęliśmy sadzenie ponad 11 tys. bratków. W tym roku na kwietnikach dominować będą niebiesko-żółte barwy. – Wierzymy, że dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w stolicy, nawet tak drobne gesty mają znaczenie i dają jasny przekaz wobec sytuacji, która od ponad miesiąca ma miejsce za naszą wschodnią granicą.– mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. 

Wiosenne bratki

Początek wiosny to czas wciąż zmienny pogodowo. Dlatego na przystankowych kwietnikach sadzimy sprawdzone gatunki roślin, którym nie straszne trudne warunki. Bratki, choć wyglądają na bardzo delikatne, dobrze znoszą niskie temperatury. Sprawiają wrażenie subtelnych, ale to gatunek, który doskonale radzi sobie z kapryśną wiosenną aurą. Płatki tych kwiatów mają aksamitny połysk, występują w wielu kolorach i doskonale prezentują się w większych ilościach, także na piętrowych konstrukcjach, w których rosną na pętlach.

Niebiesko-żółte bratki w piętrowych kwietnikach na pętli Żerań FSO

Niebiesko-żółte bratki na pętli Żerań FSO

Ponad 11 tys. bratków będzie dekorowało 9 krańcowych przystanków. Po praskiej stronie Warszawy to pętla Żerań FSO, Wiatraczna oraz Annopol. W lewobrzeżnej części miasta to Nowe Bemowo, al. Krakowska P+R, Wilanów i Esperanto. Po raz pierwszy wiosenne rośliny w kwietnikach będą mogli podziwiać także pasażerowie na Bródnie-Podgrodziu i Szczęśliwicach.

Tulipany i krokusy na każdą pogodę

Wiosną kwiaty pojawiają się nie tylko na kaskadowych kwietnikach. Uważni pasażerowie na pewno już znają te miejsca, gdzie na krańcowych przystankach kwitną tysiące tulipanów i krokusów. Co roku można je podziwiać m.in. na pętli Gocław, Marymont, osiedle Górczewska czy al. Wilanowska. Należą do roślin o niewielkich wymaganiach, za to – tak samo jak bratkom – niestraszny im chłód występujący na zmianę z ciepłym powietrzem, co dla innych gatunków potrafi być bardzo niekorzystne.

Kwietnik z bratkami na pętli autobusowej Żerań FSO, w tle autobus

Kwietnik z bratkami na pętli autobusowej Żerań FSO

Kwiaty od wiosny do jesieni

Kwiatowe aranżacje na przystankach zmieniają się wraz z porą roku. Po wiosennych bratkach posadzimy typowe dla lata begonie i pelargonie, a jesienią kapustę ozdobną, wrzosy i bardzo dobrze przyjęte przez pasażerów w zeszłym roku - wrzośce.

Niebieskie bratki na pętli Żerań FSO, w tle autobusy stojące na przystankach

Niebieskie bratki na pętli Żerań FSO

Nie tylko zielone porządki

Opiekujemy się zielenią na 60 pętlach Warszawskiego Transportu Publicznego, na których trwają teraz pozimowe porządki, czyli grabienie trawników oraz pielęgnacja drzew i krzewów. W zakresie czystości przez cały rok zlecamy sprzątanie 1,3 tys. km ulic, 3,4 mln m2, chodników, czyszczenie 4,3 tys. przystanków oraz opróżnianie 12 tys. koszy.


Wcześniejsze aktualności
07.02.2024

Ogłoszenie

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115