Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-12-19

Ostrzeżenie o gołoledzi

Zarządcy wyjdziecie do działań. Chodniki w Warszawie są oblodzone, to trudne warunki dla pieszych. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków także i w Warszawie pojawiła się gołoledź. Służby oczyszczania całą noc pracują, aby złagodzić jej skutki. Nasze działania objęły równolegle ulice i tereny dla pieszych.

Całonocne działania

Od godz. 22.00 do 6.30 posypywane były jezdnie, dzięki czemu utrzymana została ciągłość kursowania autobusów miejskich. 170 posypywarek swoimi działaniami objęło 1600 km dróg. Nie mamy sygnałów, aby występowała na nich śliskość wynikająca z oblodzenia.

Równolegle na tych terenach dla pieszych, za które odpowiadamy, pracują ekipy porządkowe. Ich zadanie to przeciwdziałanie i likwidacja śliskości, w pierwszej kolejności na kładkach i schodach, a także w miejscach, gdzie ruch pieszych jest największy, np. dojściach do metra i 4400 przystankach. W sumie do posypania piaskiem i solą mają aż 3,5 mln m kw. terenów.

Obowiązki zarządców w Warszawie

Wpływają do nas sygnały o śliskich chodnikach. Ponawiamy apel do pozostałych zarządców, zadbajcie o tereny, za które odpowiadacie, posypcie chodniki i ulice, zadbajcie o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.

Taki obowiązek mają w Warszawie:

- zarządcy osiedli i chodników przylegających do nieruchomości,

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego,,

- urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg,

Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście,

Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ,

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.

========================================================================================================================================================

19 grudnia 2022

Uwaga, meteorolodzy ostrzegają przed niebezpieczną gołoledzią. Prognozują opady śniegu i marznącego deszczu. Monitorujemy sytuację pogodową i stan nawierzchni dróg. 

IMGW wydało ostrzeżenie o możliwości wystąpienia marznących opadów, które mogą powodować gołoledź. Prognozowany jest najpierw śnieg, a następnie marznący deszcz. Może to spowodować niebezpieczną gołoledź. Oblodzenie nawierzchni to sytuacja ekstremalna zarówno dla pieszych, kierowców, jak i służb oczyszczania miasta.

W gotowości do akcji

Do akcji gotowe są posypywarki, które będą zabezpieczać przed śliskością te drogi, za które odpowiadamy. To 1600 km jezdni, po których kursują autobusy miejskie. Na chodnikach będą działać ekipy wyposażone w piasek. Zimą zlecamy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych. Jest to m.in. 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, schody, kładki i przejścia dla pieszych. Ogromny obszar jaki ekipy porządkowe mają do obsłużenia powoduje, że prace realizowane są etapowo. 

Zbliżenie na szuflę, z której członek ekipy porządkowej posypuje chodnik piaskiem
Posypywanie chodników piaskiem

O szczególną uważność apelujemy do zarządców pozostałych chodników. Przygotujcie odpowiednią ilości piasku i reagujcie adekwatnie do warunków, nie zwlekajcie z posypywaniem nawierzchni. Przy odwilży niebezpieczne są również zwisające sople i zalegający na dachu śnieg – ich usunięciem powinien zająć się zarządca budynku.

Monitoring pogody

W Centrum Dowodzenia ZOM trwa całodobowy monitoring danych, które spływają z kilku ośrodków meteorologicznych oraz stacji pogodowych rozlokowanych na terenie miasta. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Na podstawie tych informacji podejmujemy decyzje o rozpoczęciu działań i ich zakresie.

Zimowe utrzymanie miasta

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie:

- urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg,

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego,

Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście,

Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ,

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.


Wcześniejsze aktualności
07.02.2024

Ogłoszenie

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115