Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2015-07-29

Partycypacyjna ekologiczna nawierzchnia przy drzewie

 


 

Ekologiczna nawierzchnia
wokół drzewa na pl. Wilsona

 

 


Projekt zrealizowano w ramach
budżetu partycypacyjnego 2015

Drzewo na Żoliborzu zabezpieczone. W ramach budżetu partycypacyjnego 2015 Zarząd Oczyszczania Miasta wypełnił ekologiczną nawierzchnią misę drzewa na pl. Wilsona. Taką ochronę dostało tego lata 49 drzew w całym mieście.

Drzewo przy kinie Wisła na Żoliborzu otoczone zostało ekologiczną nawierzchnią, przepuszczającą niezbędną do życia wodę i powietrze. Jednocześnie wyrównany został chodnik, co poprawiło bezpieczeństwo pieszych. To najkrótszy opis zwycięskiego projektu do budżetu partycypacyjnego 2015. Autor - pan Michał - w swoim projekcie zaproponował wyrównanie misy drzewa rosnącego w chodniku na pl. Wilsona nawierzchnią mineralno-żywiczną. To znana i z powodzeniem stosowana w świecie technologia. Tak wygląda realizacja projektu na pl. Wilsona:

Prof. Jacek Borowski, dendrolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, pozytywnie wypowiada się o zastosowanej naturalnej nawierzchni. Przy okazji uspokaja mieszkańców, którzy zastanawiają się, a nawet niepokoją tym, co zostało wykonane przy drzewach:

„Rzeczywiście można odnieść wrażenie jakby był to beton, ale jest to nawierzchnia, która jest przepuszczalna dla wody, co jest najważniejsze, ale i dla powietrza. Zarówno woda jak i powietrze korzeniom są potrzebne. Z drugiej strony jest to też nawierzchnia, która pozwala utrzymać w dobrym stanie glebę pod powierzchnią. Dzieje się tak, gdyż podłoże nie jest ubijane. Ponadto taka gleba jest bardziej żyzna”.

W ramach własnych funduszy Zarząd Oczyszczania Miasta zastosował to ekologiczne rozwiązanie w sumie wokół 49 drzew rosnących na pl. Konstytucji,  w Al. Jerozolimskich i na pl. Wilsona.


                                                            pl. Konstytucji                                                                             pl. Wilsona

A jak to w wygląda w różnych zakątkach nie tylko Europy, ale i świata? Oto przegląd przykładów z Australii, Węgier, Niemiec, Litwy, itd.

 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115