Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-06-05

Pętle kwitną letnimi kwiatami

11 tys. roślin zdobi pętle komunikacji miejskiej. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy, w kwietnikach pojawiły się kocanki.

Po wiosennych bratkach i niezapominajkach, które przy sezonowej wymianie przygarnęli mieszkańcy, sadzimy kwiaty kojarzone z latem. 9 pętli autobusowych i tramwajowych zdobią aranżacje, w skład których wchodzą begonie, pelargonie, gaury i po raz pierwszy – kocanki włochate. Posadziliśmy w sumie aż 11 tys. roślin.

Ogrodnicy sadzą kwiaty czerwone pelargonie i białe gaury na kwietnikach w kształcie wież

Na pętli Żerań FSO posadziliśmy czerwone pelargonie i białe gaury 

Królowe lata

Najpopularniejsze letnie rośliny to zdecydowanie begonie i pelargonie. Dzięki swojemu okazałemu wyglądowi, ale też dużej odporności na takie trudne miejskie warunki jak wysokie temperatury, nasłonecznienie czy intensywne opady deszczu, kwiaty te od lat sprawdzają się w miejskiej przestrzeni.

3,6 tys. smoczych begonii ozdobi pętle Wiatraczna i P+R Al. Krakowska. Charakteryzują one się liśćmi w kształcie łuski smoka, a ich największą ozdobą są gęste, zwieszające się kaskadowo kwiaty. Wybraliśmy w tym roku rośliny w białym i czerwonym kolorze. Natomiast na pętli Esperanto zagościły begonie boliwijskie o dużych liściach, zwisającym pokroju i kielichowatych kwiatach, co dla tego gatunku nie jest zbyt częste.

Na pozostałych pętlach, czyli Wilanów, Żerań FSO, Bródno-Podgrodzie, Nowe Bemowo, Annopol i Szczęśliwice w piętrowych konstrukcjach pasażerowie mogą podziwiać 3,5 tys. pelargonii bluszczolistnych. To odmiana o delikatnych, pokładających się pędach, licznie obsypanych drobnymi kwiatami w różowym i czerwonym kolorze.

Mężczyzna sadzi kwiaty czerwone i białe begonie na kwietniku w kształcie wieży

Pętlę tramwajową na rondzie Wiatraczna ogrodnicy obsadzili begoniami   

Letnia nowość - kocanki włochate

Po raz pierwszy sadzimy kocanki włochate, które uatrakcyjnią kompozycje na pętlach Szczęśliwice i Bródno-Podgrodzie. Ta roślina pokryta jest krótkimi włoskami, które zapobiegają utracie wody i chronią przed ostrym światłem słonecznym. Jej długie pędy ozdabiają drobne szarosrebrne sercowate liście. Roślinami towarzyszącymi pelargoniom są też delikatne białe gaury, które nadają kwietnikom zwiewności i delikatności.

Odpowiednia pielęgnacja

To kolejna w tym roku wymiana ukwiecenia na pętlach. Wiosną przystanki ozdabiały bratki i niezapominajki, natomiast jesienią letnie kwiaty zastąpią wrzosy i kapusta ozdobna.

Zajmujemy się zielenią na 61 pętlach komunikacji miejskiej. Sezonowe dekorowanie wybranych przystanków kwiatami to jednak tylko część prac ogrodniczych. Regularnie dbamy o drzewa, krzewy i pzostałą zieleń, która na pętlach zajmuje 12 ha powierzchni.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115