Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2018-01-04

Podsumowanie 2017: sprzątanie ulic

Średnio 40 razy sprzątnięta została w ubiegłym roku każda z ulic podlegających Zarządowi Oczyszczania Miasta. Niemal co noc od wiosny do jesieni prace realizowane były przez 43 zamiatarki i zmywarki.

Od wiosny do jesieni, jeśli tylko pozwalały na to warunki pogodowe, w każdym tygodniu zamiatarki i zmywarki sprzątały na mokro 1200 km jezdni. Oznacza to, że każda z podlegających ZOM ulic oczyszczona została 40 razy, czyli średnia częstotliwość sprzątania wyniosła raz na tydzień. Jednak niektóre drogi wymagały dodatkowych, częstszych sprzątań, np. na Odolanach było ich 54. Dużo częściej niż pozostałe ulice sprzątany był także Trakt Królewski, m.in. ul. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Pierwszy raz po zimie zamiatarki wyjechały już w marcu.

Jezdnie za każdym razem sprzątane są na mokro i dotyczy to także zamiatania, podczas którego szczotki są zraszane, co doskonale widać na filmie. Woda ogranicza unoszenie się zanieczyszczeń z ulicy i wtórne pylenie, jednak determinuje również warunki w jakich mogą być wykonywane prace – tylko przy dodatnich temperaturach w dzień i w nocy.

43 specjalistyczne pojazdy zebrały z warszawskich jezdni ponad 5,5 tysiąca ton zanieczyszczeń. Wykonywane nocami prace monitorowane są przy pomocy systemu GPS, a ich jakość i osiągnięcie wymaganego wysokiego standardu są na bieżąco sprawdzane w terenie przez kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta.

O czystość jezdni dbamy także pośrednio poprzez działania kontrolne terenów wobec inwestycji. Wspólne patrole ZOM i Straży Miejskiej wielokrotnie w minionym roku podejmowały interwencje i  dyscyplinowały m.in. kierowników budów, z których wyjeżdżały pojazdy bez czystych, umytych kół.

Sprzątanie 1200 km dróg o kategorii krajowej, wojewódzkiej i powiatowej na mokro jest częścią kompleksowych działań porządkowych realizowanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Drogami o kategorii gminnej zajmuje się 18 urzędów warszawskich dzielnic, a ekspresowymi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Z ostatnich badań dotyczących stanu czystości i poziomu zadowolenia z pracy służb komunalnych wynika, że mieszkańcy wysoko oceniają porządek w stolicy i naszą pracę. Cieszą nas zarówno efekty, jak i uznanie warszawiaków. Naszym celem w 2018 r. jest podnoszenie standardów czystości, co przełoży się na wzrost zadowolenia i komfort życia w stolicy. 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115