Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-01-20

Podsumowanie 2020: chodniki i przystanki regularnie sprzątane

O czystość chodników dbamy przez cały rok. Systematycznie sprzątamy 3,4 mln m ² terenów dla pieszych i 4 tys. przystanków komunikacji miejskiej.

Dane liczbowe i pracownik służby porządkowej zamiatający chodnik

Regularnie i często

Od wiosny do jesieni 3,4 mln m² chodników jest regularnie zamiatanych z piasku, szkła czy liści. 11% tego terenu sprzątamy codziennie, a 40% - 3 razy w tygodniu. Częstotliwość prac zależy od potrzeb, dlatego najbardziej uczęszczane trasy w Śródmieściu, np. Trakt Królewski, sprzątaliśmy latem nawet 4 razy dziennie. Zimą chodniki odśnieżamy i posypujemy piaskiem zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Jeśli nie pada śnieg bądź nie ma zagrożenia gołoledzią, chodniki są zamiatane.  

Pracownik firmy sprzątającej zamiata okolice wejścia do stacji metra

Pracownik firmy sprzątającej zamiata okolice wejścia do stacji metra

Interwencje dla czystości

Nagłe zaśmiecenie, takie jak szkoło z rozbitej wiaty przystankowej, błoto po ulewnym deszczu czy piasek na ścieżce rowerowej, likwidują ekipy szybkiego reagowania. Są to pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta wysyłani do interwencyjnych porządków. W 2020 r. dodatkowe sprzątanie dotyczyło prawie 6 mln m² powierzchni. Ekipy ZOM usuwają zanieczyszczenia zgłoszone zarówno przez kontrolerów czystości, jak i przez mieszkańców za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu 19115.

Pracownicy sprzątają liście z chodnika

Pracownicy sprzątają liście z chodnika

Porządki na mokro

W zeszłym roku 47 razy umyliśmy przejścia podziemne. Regularnie czyszczone były tunele zlokalizowane np. przy Centrum Nauki Kopernik, pomniku Chwała Saperom czy Rondzie Zesłańców Syberyjskich. Na mokro sprzątamy też niektóre chodniki. 13 razy umyliśmy te wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście i 8 razy przy ul. Świętokrzyskiej. W ten sam sposób zadbaliśmy o tereny dla pieszych przy ul. Nowy Świat oraz o przystanki tramwajowe przy Dworcu Centralnym. W tym roku umyliśmy w sumie 630 tys. m² chodników.  

Szorowarka myje przystanki tramwajowe

Szorowarka myje przystanki tramwajowe

Zadbane przystanki

Systematyczne porządki dotyczą 4 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Te najczęściej używane, np. węzły przesiadkowe, zamiatamy codziennie. Od wiosny do jesieni regularnie na mokro porządkowanych jest 1115 wiat. Każda z nich umyta była średnio 4 razy. W zeszłym roku wodą pod ciśnieniem ekipy porządkowe wyczyściły także zadaszenia nad pętlą autobusową przy Dworcu Centralnym.

Pracownik nocą myje wiatę myjką ciśnieniową

Pracownik nocą myje wiatę myjką ciśnieniową 

Wysokie standardy czystości  

Sprzątanie chodników to jeden z elementów kompleksowego systemu dbania o porządek w Warszawie. Regularnie zamiatamy i myjemy ulice, organizujemy opróżnianie koszy, a także kontrolujemy i monitorujemy stan czystości w mieście. Mieszkańcy doceniają wysoki standard porządku. W ostatnim badaniu Barometr Warszawski czystość w stolicy dobrze ocenia aż 92% ankietowanych.    

 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115