Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-01-19

Podsumowanie 2021: Dla komfortu pieszych chodniki sprzątamy kompleksowo 

Nie tylko regularne zamiatanie, ale i sprzątanie na mokro. Dbamy o kompleksowe porządkowanie terenów dla pieszych - chodników i przystanków komunikacji miejskiej.

Chodniki, które znajdują się pod naszą opieką, przez cały rok regularnie sprzątamy. W zależności od lokalizacji zamiatamy je z różną częstotliwością. W minionym roku 40% z nich porządkowaliśmy 3 razy w tygodniu. Natomiast tam, gdzie jest wzmożony ruch pieszych, jak np. w Śródmieściu czy na dużych węzłach przesiadkowych, czyściliśmy je codziennie. Chodniki i przystanki zamiatamy także zimą, jeśli pozwala na to pogoda, a gdy pojawiają się zimowe warunki – odśnieżamy i posypujemy piaskiem. 

Zdjęcie - szorowarka myje chodnik ul. Świętokrzyskiej i dane: 2021, 31 sprzątań na mokro. Na górze po prawej stronie logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Porządki na mokro 

Chodniki w reprezentacyjnych miejscach, na Krakowskim Przedmieściu i ul. Świętokrzyskiej, objęte są szczególną uwagą. Wspomagamy zarządców odpowiedzialnych za czystość na tych popularnych trasach spacerowych. Od wiosny do jesieni regularnie działa tam szorowarka, czyli niewielki zwrotny pojazd, który czyści chodniki na mokro. Jedno dokładne posprzątanie tych chodników zajmuje kilka dni, ponieważ to łącznie 60 tys. m2 powierzchni. W zeszłym roku umyliśmy te miejsca 31 razy.  

Szorowarka myje Krakowskie Przedmieście, w tle widać pl. Zamkowy, Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta

Szorowarka myje Krakowskie Przedmieście

Na mokro, przy użyciu myjek ciśnieniowych, regularnie porządkujemy także popularne przejścia podziemne, m.in. przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, Centrum Nauki Kopernik czy stacji metra Marymont. 14 przejść w zeszłym roku umyliśmy 133 razy.

Interwencyjnie dla czystości 

Tereny dla pieszych porządkujemy regularnie, ale zdarza się, że pojawi się na nich nagłe i niebezpieczne zanieczyszczenie, na przykład rozbite szkło. Wtedy do działania wysyłamy grupy interwencyjnego sprzątania. Reagują na zgłoszenia od kontrolerów, którzy codziennie sprawdzają miasto pod kątem czystości i bezpieczeństwa, a także na informacje od mieszkańców przekazane przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Przez cały rok takie interwencyjne prace objęły 4,5 mln m2 miejskich terenów. 

Pracownicy grupy interwencyjnej zamiatają chodnik

Pracownicy grupy interwencyjnej zamiatają chodnik

Kompleksowe porządki

Organizujemy i nadzorujemy kompleksowe utrzymanie czystości w Warszawie. To regularne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie ulicznych koszy na śmieci i działania interwencyjne. Prace wykonywane na wymaganym przez nas wysokim poziomie dają zauważalny przez mieszkańców i turystów efekt. Wysoki standard czystości wpływa korzystnie nie tylko na estetykę przestrzeni publicznej, ale także bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. 

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Odpowiadamy za czystość 3,4 mln m2 terenów dla pieszych nieprzylegających do nieruchomości, biegnących wzdłuż głównych warszawskich ulic, w tym 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Pozostałymi chodnikami zajmują się urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych i Zarząd Praskich Terenów Publicznych, alejkami w parkach i chodnikami wokół nich – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Za czystość chodników, które przylegają do nieruchomości, odpowiadają właściciele tych nieruchomości. 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115