Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-01-13

Podsumowanie 2021: Wielkie mycie miasta  

Porządki na mokro – to wspólny mianownik dbania o czystość jezdni i chodników, również tych podziemnych. Dotyczy to także miejskich mebli. Podsumowujemy kompleksowe mycie miasta w 2021 roku. 

Jaki jest sposób na skuteczne sprzątanie Warszawy? Porządki na mokro. Wiosną, kiedy tylko temperatury na to pozwalają, rozpoczynamy kompleksowe mycie miejskiej infrastruktury – ulic, chodników, koszy i przystanków komunikacji miejskiej.  

Zadbane ulice 

W zeszłym roku od wiosny do jesieni regularnie sprzątaliśmy na mokro jezdnie i torowiska tramwajowe. Każdą z ulic, o którą dbamy, wyczyściliśmy średnio 38 razy. Te prace polegają nie tylko na myciu jezdni. Także podczas zamiatania ulic szczotki pojazdów czyszczących zraszane są wodą. Ogranicza to unoszenie się zanieczyszczeń i wtórne pylenie, co korzystnie wpływa na jakość powietrza, a więc i zdrowie mieszkańców.   

Zdjęcie zmywarki myjącej ulicę i dane: 2021, 38 sprzątań ulic. Na górze po prawej stronie logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Czyste przystanki 

W 2021 r. regularnie myliśmy wiaty przystankowe, w sumie 5000. Te zlokalizowane w kluczowych miejscach, na węzłach komunikacyjnych były czyszczone nawet 10 razy w ciągu roku. Ekipy porządkowe podczas prac używały myjek ciśnieniowych, którymi usuwały brud z dachów, gablot, ławek i chodnika. 3-krotnie umyliśmy także zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym. Z wiat, podobnie jak i z koszy, usuwaliśmy pseudograffiti. Do walki z bazgrołami wysyłaliśmy grupy interwencyjnego sprzątania, które usunęły je z 2350 przystanków. 

Zdjęcie pracownika ZOM myjącego wiatę przystankową i dane: 2021, 5000 umytych wiat. Na górze po prawej stronie logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Porządki nad i pod ziemią 

W miejskim katalogu porządków jest sprzątanie nie tylko chodników, ale i przejść podziemnych, które także prowadzimy na mokro. Firmy dbające o czystość najpierw zamiatają teren, a następnie myją schody, poręcze i zadaszenia, a także całą szerokość korytarza. W zeszłym roku przejścia podziemne umyliśmy 133 razy. Regularnymi i kompleksowymi porządkami obejmujemy 14 z nich, m.in. przy Centrum Nauki Kopernik, Parku Fontann, czy rondzie Zesłańców Syberyjskich. 

Zdjęcie służb porządkowych sprzątających przejście podziemne i dane: 2021, 133 razy umyte przejścia podziemne. Na górze po prawej stronie logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Regularnie sprzątamy chodniki, to 3,4 mln m2. Te najbardziej reprezentacyjnie, a jednocześnie najchętniej odwiedzane przez pieszych, myjemy przy pomocy szorowarek. Te niewielkie pojazdy czyszczące na chodnikach Krakowskiego Przedmieścia pracowały 24 razy, a Świętokrzyskiej - 7 razy.  

Zdjęcie szorowarki myjącej chodnik i dane: 2021, 31 sprzątań na mokro. Na górze po prawej stronie logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Kosze w gorącej kąpieli 

Zadbane i czyste kosze na śmieci zachęcają do skorzystania. Dlatego co roku przeprowadzamy akcję ich gruntownego mycia. W zeszłym roku z kurzu, piasku i śladów po jedzeniu wyczyściliśmy 9000 pojemników. Równolegle prowadziliśmy specjalistyczne usuwanie pseudograffiti z koszy. Estetyczny wygląd przywrócono 570 sztukom. 

Zdjęcie pracownika firmy porządkowej, który myje kosz uliczny i dane: 2021, 9600 umytych koszy. Na górze po prawej stronie logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Czysta Warszawa – wspólna sprawa    

Organizujemy i nadzorujemy kompleksowe utrzymanie czystości w Warszawie. Zlecamy regularne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie ulicznych koszy na śmieci i działania interwencyjne. Prace porządkowe wykonywane na wymaganym przez nas wysokim poziomie dają zauważany przez mieszkańców i turystów efekt. Wysoki standard czystości wpływa korzystnie nie tylko na estetykę przestrzeni publicznej, ale także bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.


Wcześniejsze aktualności
31.05.2023

Ogłoszenie

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115