Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-01-10

​Podsumowanie 2022: Porządki na mokro

Sprzątanie przystanków, miejskich mebli i chodników – wszystko z użyciem wody. Prowadzimy regularne porządki na mokro w miejskiej przestrzeni.

Od wiosny do późnej jesieni organizujemy mycie miejskiej infrastruktury – dla estetyki, ale także dla bezpieczeństwa mieszkańców. Prace realizowane są nocami, dzięki czemu minimalizujemy niedogodności dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wiaty na błysk

Kiedy tylko wiosną temperatury idą w górę i nie ma ryzyka przymrozków, rozpoczynamy regularne mycie wiat przystankowych. Ekipy porządkowe usuwają nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti, a następnie wodą pod ciśnieniem myją kompleksowo wiaty, wraz z dachem, a także ławki, gabloty i chodniki - dotyczy to 4400 przystanków. W minionym roku najczęściej myliśmy wiaty w Śródmieściu – każdą po 5 razy.

Pracownik Zarządu Oczyszczania Miasta myje wiatę przystankową. Dane: 2022, 9400 wiat.

Czyste kosze

Myjka ciśnieniowa to narzędzie uniwersalne, wykorzystywane na przykład przy myciu koszy na śmieci. Użycie jej do betonowych, nieregularnych powierzchni pojemników przynosi dobre efekty. W zeszłym roku takiemu czyszczeniu poddaliśymy aż 8600 koszy. To ponad 70 proc. wszystkich pojemników, za które odpowiadamy.

                                                                                                                                           Pracownik firmy porządkowej myje wodą pod ciśnieniem betonowy kosz. W tle autobus komunikacji miejskiej. Dane: 2022, 9500 koszy

Walka z wandalizmem

Pseudograffiti na koszu czy wiacie przystankowej to nie sztuka, a wandalizm. Zarząd Oczyszczania Miasta regularnie usuwa bazgroły z elementów miejskiej infrastruktury. Pozbycie się szpecących napisów wymaga użycia nie tylko wody, lecz także specjalnych preparatów, które zlikwidują ślady po farbach i markerach. Estetyczny wygląd odzyskało w zeszłym roku 915 koszy i 5000 wiat przystankowych.

Mycie na wysokości i pod ziemią

Wielkie mycie pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym odbywa się 2 razy w roku. Czyszczenie stalowo-szklanej konstrukcji nad przystankami to wyzwanie logistyczne, które wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Porządki na mokro dotyczą również ławek, słupków, tablic rozkładowych i chodników na przystankach. Takie sprzątanie obejmuje także 11 przejść podziemnych, które w zeszłym roku umyliśmy 66 razy, pierwszy raz już w marcu, a ostatni w listopadzie.

Chodniki sprzątane na mokro

W miejscach reprezentacyjnych, czyli przy ul. Krakowskie Przedmieście i Świętokrzyskiej, wspomagamy zarządców w dbaniu o czystość chodników. Ze względu na rozległą powierzchnię, aż 60 000 m kw., prace porządkowe są wykonywane przy pomocy szorowarki, czyli pojazdu, który czyści trotuary na mokro. Wykorzystujemy ją także na przystankach tramwajowych przy Dworcu Centralnym, których powierzchnia to ponad 2000 m kw. Od wiosny do jesieni umyliśmy te miejsca 24 razy.

Dodatkowo do intensywnie zabrudzonych chodników wysyłane są ekipy porządkowe wyposażone w myjki ciśnieniowe. Tak było w okolicy mostu Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowskiego czy na przystankach w pobliżu metra Ratusz Arsenał czy parku Praskiego. Interwencyjne mycie odbyło się w zeszłym roku 31 razy.

Systematycznie i kompleksowo

Warszawa ma jedne z najwyższych standardów czystości, na co zwracają uwagę nie tylko polscy, ale i zagraniczni turyści. Utrzymanie porządku w przestrzeni publicznej jest możliwe dzięki sprawnej organizacji i kompleksowej realizacji zlecanych przez nas prac porządkowych. Aby osiągnąć taki efekt regularnym sprzątaniem obejmujemy 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej oraz 12 000 ulicznych koszy. Nagłe zaśmiecenia, o które łatwo w tak ogromnym mieście, usuwane są w systemie interwencyjnym przez Pogotowie Porządkowe ZOM. Prace realizowane przez firmy zewnętrzne oraz poziom czystości miasta podlegaja naszej kontroli wspolnych patoli ze Strażą Miejskiej. Uwagi dotyczące czystości mieszkańcy mogą zgłaszać całodobowo do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

 


Wcześniejsze aktualności
07.02.2024

Ogłoszenie

strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115