Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2023-01-02

Podsumowanie 2022: Regularne porządki na jezdniach i torowiskach

Czysto, czyli też bezpiecznie – dzięki systematycznemu sprzątaniu jezdni i torowisk. Podsumowujemy działania porządkowe przeprowadzone w zeszłym roku: ulice wyczyściliśmy na mokro 38 razy, a torowiska 115 razy.

Od wiosny do jesieni regularnie sprzątamy w Warszawie 1300 km ulic i torowisk. Te prace prowadzone są każdej nocy, a na dokładne wyczyszczenie tras potrzebny jest tydzień. W zeszłym roku ulice zostały posprzątane 38 razy, a torowiska - 115 razy.

Zmywarka sprząta ulicę, w tle wieżowce. Dane: 2022, 38 sprzątań.

Sprzątanie dla zdrowia i bezpieczeństwa

Porządki na jezdniach prowadzone są na mokro, dzięki temu ograniczane jest wzbijanie się kurzu i pyłów, co korzystnie wpływa na jakość powietrza. Woda używana jest również podczas czyszczenia torowisk. Dlatego sprzątanie możliwe jest tylko przy dodatnich temperaturach w dzień i w nocy, co ma znaczenie zwłaszcza wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy pojawia się ryzyko przymrozków. Prace na ulicach prowadzimy zgodnie z ustalonym harmonogramem, który jest aktualizowany pod kątem warunków meteorologicznych. W przypadku ulewnych deszczy działania są przesuwane na inną noc. W kalendarzu sprzątania Zarządu Oczyszczania Miasta mieszkańcy mogą sprawdzić, kiedy w danej lokalizacji odbywają się porządki. 

- W regularnym czyszczeniu ulic i torowisk istotą sprawy są nie tylko względy estetyczne, ale także poprawa bezpieczeństwa kierowców i pozostałych użytkowników dróg. Nie mniej istotne jest to, że sprzątanie na mokro, poprzez eliminację pylenia, poprawia jakość powietrza, czyli przekłada się na zdrowie i komfort życia mieszkańców stolicy. - mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie.

Zamiatarka sprząta torowisko nocą
Zamiatarki i zmywarki regularnie sprzątają ulice i torowiska

Ekoporządki z wodą z basenów

Miniony rok był kolejnym, kiedy we współpracy ze stołecznymi pływalniami prowadziliśmy ekoporządki. Woda z basenów zamiast trafić do kanalizacji, została wykorzystana do sprzątania. Miejskie ośrodki sportowe oddały w sumie 1,6 mln litrów wody, którymi ZOM umył ulice i torowiska. W zeszłorocznej akcji wodnego recyklingu wzięło udział 7 stołecznych basenów,a woda z nich zapełniła 170 pojazdów służb oczyszczania miasta.

Systematycznie i kompleksowo

W Warszawie mamy jedne z najwyższych standardów czystości, na co zwracają uwagę nie tylko polscy, ale i zagraniczni turyści. Utrzymanie porządku w przestrzeni publicznej jest możliwe dzięki sprawnej organizacji i kompleksowej realizacji prac porządkowych zlecanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Aby osiągnąć taki efekt regularnym sprzątaniem obejmujemy nie tylko ulice i torowiska, ale także chodniki i przystanki komunikacji miejskiej oraz uliczne kosze na śmieci. Nagłe zaśmiecenia, o które łatwo w tak ogromnym mieście, usuwane są w systemie interwencyjnym. Prace realizowane przez firmy zewnętrzne oraz poziom czystości miasta podlega kontroli ZOM i Straży Miejskiej. Uwagi dotyczące czystości mieszkańcy mogą zgłaszać całodobowo do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115