Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-01-24

Podsumowanie 2023 - kosze ważne dla czystości miasta

Kosz na śmieci, chociaż sam jest nieduży, to jednak ma ogromne znaczenie dla czystości. Powinien być regularnie opróżniany i myty – podsumowujemy takie działania w 2023 r.

Są niezbędne do tego, aby zachować porządek w przestrzeni publicznej. Jednak żeby skutecznie służyły mieszkańcom, potrzebują zarówno regularnego opróżniania, jak i serwisu czystościowego. Zajmujemy się 12 tys. koszy na śmieci – to ok. 40% wszystkich pojemników w stolicy, które stoją na chodnikach, przy przejściach dla pieszych, a także na przystankach komunikacji miejskiej.

uliczny kosz na śmieci z pokrywą, w tle tramwaj. W górnym lewym rogu logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta. Na dole pasek z napisem - 2023 7 mln opróżnień

Każdy kosz jest codziennie opróżniany – nawet 7 razy na dobę. Częstotliwość wybierania śmieci ustalamy w zależności od miejsca ustawienia kosza, tam, gdzie jest duży ruch pieszych, np. przy węzłach przesiadkowych lub na trasach turystycznych, dzieje się to częściej. Zależy także od pory roku, jest również zwiększana na czas imprez okolicznościowych, sportowych i kulturalnych. Na przykład podczas Nocy Muzeów czy meczów i koncertów na Stadionie Narodowym śmieci są zabierane więcej razy. W ubiegłym roku 12 tys. koszy zostało opróżnionych łącznie ponad 7 mln razy.

Stop bazgrołom

Aby kosze były używane, powinny się dobrze prezentować. Te, które znajdują się na Trakcie Królewskim, a także przy ul. Świętokrzyskiej, co tydzień myjemy. Każdego roku, od wiosny do późnej jesieni, usuwamy z pojemników pseudograffiti. Kosze są czyszczone specjalistycznymi preparatami oraz wodą pod ciśnieniem. Walka z bazgrołami, która wpisuje się w miejską akcję #StopBazgrołom, objęła w minionym roku blisko 650 pojemników.

betonowy kosz na śmieci, na który jest skierowany strumień wody z myjki ciśnieniowej

Mycie kosza na śmieci

Nowe kosze – także dzięki mieszkańcom

W ubiegłym roku ustawiliśmy 600 nowych koszy na śmieci. 400 z nich jest betonowych, wyposażonych w daszek, który zapobiega wyciąganiu i roznoszeniu śmieci przez ptaki. Kolejnych 200 metalowych mieszkańcy mają do dyspozycji na Trakcie Królewskim – część z nich zastąpiła wysłużone pojemniki, z których warszawiacy korzystali już od wielu lat.

Zarówno konieczność wymiany starych koszy, jak i potrzebę ustawienia pojemników w nowej lokalizacji, zgłaszają nasi pracownicy, ale mogą to robić również mieszkańcy za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Nowe kosze stanęły także w ramach realizacji zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego – to m.in. projekt Nowe śmietniki na Mokotowie, a także inne, dzięki którym przybyło łącznie 26 pojemników.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Dbamy w Warszawie o 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej. Pogotowie Porządkowe oraz grupy interwencyjne reagują na nagłe zanieczyszczenia na ulicach i terenach dla pieszych. Kompleksowa organizacja sprzątania oraz wymagany przez nas wysoki standard utrzymywania czystości jest zauważany i doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających stolicę turystów. Ma to również odzwierciedlenie w wynikach sondaży – w ostatnim badaniu Barometr Warszawski. 87% respondentów ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115