Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-01-09

Podsumowanie 2023 - Pogotowie Porządkowe 6500 razy w akcji

Przez całą dobę i przez cały rok – tak w Warszawie działa Pogotowie Porządkowe. W 2023 r. wyjeżdżało do akcji aż 6500 razy.

Jeśli na drodze pojawi się zaśmiecenie, które zagraża bezpieczeństwu, interweniuje Pogotowie Porządkowe ZOM. Działa całodobowo i usuwa z jezdni m.in. pozostałości po wypadkach, plamy z płynów, które wyciekły z pojazdów, a także zagubione ładunki. W ubiegłym roku wyjeżdżało do akcji 6500 razy.

Zdjęcie - Pogotowie Porządkowe zamiata ulicę po wypadku, w tle samochód policyjny. W rogu logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta. Na dole napisy - 2023, 6500 interwencji

W gotowości dla bezpieczeństwa

Pogotowie Porządkowe interweniuje po kolizjach i wypadkach. Zjawia się w miejscu zdarzenia wraz z innymi służbami i usuwa z jezdni rozbite szkło, elementy karoserii oraz rozlane oleje i paliwa. Dopiero po zakończeniu tych działań możliwe jest bezpieczne przywrócenie ruchu na ulicy. W 2023 r. do interwencji po zdarzeniach drogowych Pogotowie wyruszało 1500 razy.

Całodobowa gotowość Pogotowia Porządkowego Zarządu Oczyszczania Miasta ma duże znaczenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa warszawiaków i dla komfortu ich codziennego życia. Sprawne usunięcie przez Pogotowie skutków zdarzeń drogowych znacznie ogranicza zagrożenia i uciążliwości, jakie niosą one za sobą dla kierowców i pieszych, ale także dla funkcjonowania miasta.

Wśród częstych interwencji Pogotowia Porządkowego ZOM było również usuwanie z jezdni rozlanych płynów, które stwarzały zagrożenie poślizgiem. Wyczyszczono aż 137 tys. m. kw. jezdni, czyli powierzchnię większą niż 19 boisk piłkarskich. Głównie z paliw, olejów i innych płynów eksploatacyjnych, ale także mniej typowych substancji, jak miód czy farby.

Pracownik Pogotowia Porządkowego ZOM zamiata wygrodzony fragment ulicy, na krótym jest tłusta plama posypana środkiem pochłaniającym

Pogotowie porządkowe usuwa z jezdni plamę olejową

Piasek, ciastka i siano

Aż 46% interwencji Pogotowia Porządkowego w zeszłym roku to sprzątanie ładunków, które wypadły z pojazdów. Obok różnych materiałów budowlanych, szkła, piasku czy styropianu, były to również ciasta, palety szklanych butelek z napojami, ubrania i owoce.

Do zadań Pogotowia należy również czuwanie nad czystością w czasie imprez sportowych, uroczystości i świąt czy takich wydarzeń jak Noc Muzeów. Ekipy monitorują porządek podczas przemarszów i manifestacji, często również zdarza się, że zabierają z ulic pozostawione po nich przedmioty – jak jajka, owoce czy bele siana.

Jeśli konieczne jest sprzątanie miasta po ekstremalnych deszczach czy nawałnicach, Pogotowie Porządkowe ZOM również jest w to zaangażowane.

Wspólnie dla bezpieczeństwa

Sygnał do interwencji Pogotowie Porządkowe dostaje z Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta. To właśnie tam spływają informacje o konieczności działania od kontrolerów ZOM, a także innych służb – Straży Miejskiej, straży pożarnej, policji i Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Trafiają tam również zgłoszenia od mieszkańców przekazywane do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Czysta Warszawa - wspólna Sprawa

Dbamy w Warszawie o 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy na śmieci. Pogotowie Porządkowe oraz grupy interwencyjne reagują na nagłe zanieczyszczenia na ulicach i terenach dla pieszych. Kompleksowa organizacja sprzątania oraz wymagany przez nas wysoki standard utrzymywania czystości jest zauważany i doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających stolicę turystów. Ma to również odzwierciedlenie w wynikach sondaży – w ostatnim badaniu Barometr Warszawski. 87% respondentów ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115