Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-01-31

Podsumowanie 2023: Tysiące nowych roślin na przystankach

58 tys. roślin na pętlach komunikacji miejskiej. W zeszłym roku posadzilismy nie tylko kwiaty, ale i drzewa.

Kwiatowe aranżacje, cebule jako zapowiedź wiosennych dywanów z tulipanów i okazałe drzewa na przystankach krańcowych - w 2023 roku posadziliśmy aż 58 tys. roślin. Więcej zieleni w otoczeniu przystanków to przede wszystkim poprawa jakości powietrza i ograniczenie hałasu. Ale to też estetyzacja otoczenia, w którym pasażerowie czekają na autobus czy tramwaj. Dociera do nas wiele pozytywnych słów od mieszkańców, którzy doceniają nasze zabiegi i aranżacje zieleni na pętlach komunikacji miejskiej. Potwierdza to też zeszłoroczna nagroda dla Zarządu Oczyszczania Miasta w 40. konkursie Warszawa w kwiatach i zieleni.

Pelargonie na pierwszym planie, w tle autobus na przystanku. Tekst: 2023, 58 tys. roślin

Kwiatowe dekoracje

Zmienialiśmy dekoracje kwietników na pętlach autobusowych i tramwajowych trzy razy – na wiosnę, lato i jesień. Pierwsze były kompozycje z bratków i niezapominajek. Latem królowały bujne pelargonie i begonie w towarzystwie gaur i po raz pierwszy – kocanek włochatych. Jesienią zrobiło się fioletowo, różowo i biało za sprawą wrzosów i kapust ozdobnych. Przez cały rok posadziliśmy na przystankach 33 tys. roślin sezonowych.

Cebule tulipanów

25 tys. tulipanów zakwitnie niebawem na trzech pętlach: Dworzec Wschodni – Lubelska, Witolin i Metro Marymont. To dzięki zeszłorocznym nasadzeniom, bo żeby pasażerowie mogli wiosną podziwiać kolorowe tulipany, ich cebulki trzeba posadzić jesienią.

Nowe drzewa

Wśród roślin, które wzbogaciły krańcowe przystanki, są też drzewa. Posadziliśmy wiśnie piłkowane na pętlach autobusowych Szczęśliwice i Chomiczówka, sosny czarne na Augustowie i akacje na Metrze Marymont. W sumie 12 sztuk drzew odpornych na spotykane w mieście okresy suszy czy wysoką temperaturę.

Ogrodnicy sadzą drzewo na pętli, w tle blok i autobus.

Ogrodnicy posadzili wiśnie piłkowane na pętli Szczęśliwice w dzielnicy Ochota

Kwiaty do adopcji

Jak każdego roku również w 2023 przy zmianie kwiatowych dekoracji przeprowadziliśmy ekoakcję i rozdaliśmy warszawiakom tysiące roślin. Nowe domy znalazły bratki, które jeszcze latem ozdabiały balkony i ogrody mieszkańców, a także pelargonie, które zakwitną w tym roku.

Prace ogrodnicze

Dbamy o 12 ha zieleni na 61 pętlach komunikacji miejskiej. Rośliny kompleksowo pielęgnujemy, czyli podlewamy oraz nawozimy. Ogrodnicy stosują też odpowiednio dobrane zabiegi ogrodnicze na trawnikach, przy drzewach i krzewach. Wszystkie tereny obejmujemy też regularnym sprzątaniem. Za pozostałą zieleń w mieście odpowiada m.in. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz urzędy dzielnic.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115