Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-07-19

Podsumowanie I połowy 2022: Ulice sprzątane na mokro

Czyste ulice mają znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców oraz estetyki miasta, dlatego są regularnie sprzątane na mokro. W pierwszej połowie tego roku odbyło się to 18 razy.

Codziennie prowadzimy porządki na warszawskich ulicach oraz na torowiskach tramwajowych. Każda z 1300 km ulic sprzątana jest przynajmniej raz w tygodniu, a torowiska nawet dwa razy. Od początku roku zamiatarki i zmywarki czyściły ulice średnio 18 razy, a torowiska – 48.

Wysoki standard czystości w stolicy, jaki osiągamy dzięki szczegółowo zaprojektowanemu systemowi kompleksowego sprzątania, to nie tylko kwestia estetyki. Regularne czyszczenie ulic i torowisk na mokro ma znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa kierowców, jak i poprawy jakości powietrza, co przekłada się na zdrowie i codzienny komfort życia mieszkańców stolicy.

Noc, zmywarka na moście, w tle wieżowce i Pałac Kultury i Nauki. Napis na górze - I połowa 2022, w prawym górnym rogu logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta, na dole napis "ulice sprzątane 18 razy".

Tylko na mokro

Jezdnie oczyszczają 34 specjalistyczne pojazdy. Wymiatają z nawierzchni piasek i inne zaśmiecenia, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla kierowców. Porządki zawsze są prowadzone na mokro – ogranicza to wzbijanie się kurzu i pyłów, co korzystnie wpływa na jakość powietrza. Również podczas czyszczenia torowisk tramwajowych za każdym razem używana jest woda.

Sprawdź, kiedy sprzątana jest Twoja ulica

Prace odbywają się według ustalonego harmonogramu. To, kiedy jest czyszczona konkretna ulica, mieszkańcy mogą sprawdzić w Kalendarzu sprzątania. Zawarte tam informacje dotyczą jednak tylko tych dróg, za których czystość odpowiadamy. Na porządkowanie ulic wpływa także pogoda, co oznacza, że w czasie ulewnych deszczy je odwołujemy.

Nocą i nad ranem

Czyszczenie jezdni na mokro odbywa się nocami. Dzięki takiej organizacji prac zamiatarki i zmywarki, które poruszają się z niedużą prędkością, nie powodują korków i niebezpiecznych sytuacji na drogach. W czasie czerwcowej fali upałów przesunęliśmy mycie ulic z godzin wieczornych – kiedy standardowo rozpoczyna się sprzątanie – na wczesny ranek. Użycie wody dodatkowo schładzało jezdnie i wpływało na obniżenie temperatury powietrza.

Noc, na torach tramwajowych zamiatarka, w tle przystanek.

Zamiatarka czyści ulice i torowiska tramwajowe

Racjonalne gospodarowanie wodą

Podobnie jak w poprzednich latach, w czasie wakacji współpracujemy z miejskimi basenami. Woda, która jest z nich spuszczana na czas przerw technicznych nie trafia do kanalizacji, a jest przepompowywana do pojazdów służb oczyszczania. Następnie jest wykorzystywana do sprzątania ulic na mokro. 

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Odpowiadamy za oczyszczanie tych warszawskich ulic, które mają kategorię drogi krajowej, wojewódzkiej i powiatowej. Drogami ekspresowymi zajmuje się GDDKiA, gminnymi – urzędy dzielnic, a ulicami osiedlowymi – zarządcy osiedli.

Zadanie pn. Mechaniczne zmywanie jezdni ulic m.st. Warszawy współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115