Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-07-02

Podsumowanie I połowy 2024: Czyste ulice

Regularnie z użyciem wody - dla mieszkańców oraz estetyki stolicy. Tak sprzątamy ulice w Warszawie – w tym półroczu już 20 razy.

Każdej nocy od wiosny do jesieni dbamy o porządek na 1300 km stołecznych dróg i torowisk. Wszystkie są czyszczone na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Od początku roku posprzątaliśmy jezdnie 20 razy, a torowiska 18 razy.

Widok z góry na zmywarkę, która myje ulicę nocą, na dole napisy "I połowa 2024 r." i "20 sprzątań ulic", w górnym prawym rogu logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Regularne oczyszczanie ulic jest niezbędnym elementem systemu utrzymania czystości w tak ogromnym mieście jakim jest stolica. Przekłada się bezpośrednio nie tylko na stan porządku, ale i komfort życia mieszkańców. Dzięki systematycznemu usuwaniu zanieczyszczeń z jezdni zwiększamy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Prace wykonywane są przy użyciu wody, przez co minimalizujemy unoszenie się pyłów, czyli wpływamy pozytywnie na zdrowie mieszkańców. A czyste ulice to również wysoki poziom estetyki przestrzeni publicznej, co doceniają także turyści, którzy licznie odwiedzają Warszawę.

Zamiatarka, która nocą czyści torowisko tramwajowe, na dole napisy "I połowa 2024 r." i "18 sprzątań torowisk", w górnym lewym rogu logotyp Zarządu Oczyszczania Miasta

Nocne prace

Pora sprzątania ulic, które odbywa się nocami, nie jest przypadkowa. Zamiatarki i zmywarki to duże pojazdy, które – dla uzyskania właściwych efektów – poruszają się z niewielką prędkością. Przy mniejszym natężeniu ruchu są w stanie wykonać prace prawidłowo i nie powodują korków. Natomiast torowiska są czyszczone o ściśle określonej porze, czyli tylko przez cztery godziny w czasie nocnej przerwy w kursowaniu tramwajów.

Zamiatarka czyści nocą ulicę, w tle Stare Miasto

Sprzątanie ulic odbywa się nocami

Mieszkańcy mogą sprawdzić, kiedy zamiatarki i zmywarki pojawiają się na konkretnej ulicy, o ile za nią odpowiadamy, w kalendarzu sprzątania. Choć porządki na ulicach i torowiskach realizujemy według tygodniowych harmonogramów, to są także dostosowywane do pogody – odwołujemy prace w czasie ulewnych deszczy.

Wodny recykling

Od kilku lat współpracujemy z Ośrodkami Sportu i Rekreacji i wykorzystuje do sprzątania wodę spuszczaną z basenów na czas przerw technicznych. Podobnie jest i w tym roku - wodą podzieliły się już pływalnie z Bielan oraz Pragi-Południe. Od początku trwania ekoakcji drugie życie zyskało łącznie już ponad 9 mln litrów wody.

Zmrok, przed budynkiem basenu stoi zmywarka, do której przepompowywana jest woda

Woda z basenów jest ponownie wykorzystywana do sprzątania miasta

Kompleksowo dla czystej Warszawy

Według ostatniego* badania Barometr Warszawski aż 97% warszawiaków uznaje czystość w mieście za ważną i bardzo ważną. Dlatego od wielu lat tworzymy i udoskonalamy system utrzymania porządku, na który składa się regularne sprzątanie ulic, chodników i przystanków oraz opróżnianie koszy na śmieci. To również działania w odpowiedzi na nagłe zdarzenia, a także codzienna kontrola zarówno miejskiej przestrzeni, jak i jakości wykonywanych na nasze zlecenie usług. Jako jednostka odpowiedzialna za dużą część terenów w Warszawie utrzymujemy wysokie standardy porządku, co jest doceniane nie tylko przez mieszkańców, ale i osoby odwiedzające stolicę. Czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze ocenia 84% ankietowanych.

*Barometr Warszawski marzec 2024

Zadanie pn. Mechaniczne zmywanie jezdni ulic m.st. Warszawy w 2024 roku współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logotyp Mazowsze dla czystego powietrza

Logotyp 25 lat samorządu województwa mazowieckiego

 

 

 

 

 

 

 

 


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115