Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2022-05-25

Pogotowie dla porządku

Trzeba posprzątać po wypadku? Na jezdnię wyciekł olej? Z ciężarówki spadł ładunek? Do akcji przystępuje Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. W tym roku interweniowało już ponad 2 tys. razy.

Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta działa całodobowo przez wszystkie dni w roku. Sprząta zanieczyszczenia, które niespodziewanie pojawiły się na jezdni. Od tego, jak sprawnie zadziałają ekipy Pogotowia zależy, jak szybko na drodze zostanie przywrócone bezpieczeństwo. Od początku roku mają za sobą już ponad 2 tys. interwencji.

Bezpiecznie po wypadku

Pogotowie Porządkowe wyjeżdża najczęściej do sprzątania po wypadkach lub kolizjach, to niemal 1/3 wszystkich interwencji. Pojawia się na miejscu zdarzenia wraz z innymi służbami – policją, strażą pożarną czy pogotowiem ratunkowym. Sprząta rozbite szkło i elementy karoserii, a także usuwa plamy z płynów samochodowych. Działanie ekip Pogotowia Porządkowego musi być sprawne i dokładne, a dopiero po zakończeniu prac ruch na ulicy może być przywrócony.

Pracownicy Pogotowia Porządkowego sprzątają po wypadku - zamiatają z jezdni i chodnika szkło i elementy karoserii, w tle uszkodzony samochód osobowy

Pogotowie Porządkowe sprząta po wypadku

Gdy nie ma zimy, a pojawia się śliskość

Interwencje Pogotowia Porządkowego dotyczą także usuwania plam z płynów, które wyciekły z pojazdów. Sprząta przeważnie plamy z oleju napędowego, ale zdarzyło się również oczyszczanie jezdni z oleju jadalnego, miodu czy czekolady. Niezależnie od rodzaju, takie płynne zanieczyszczenie musi być szybko usunięte, żeby zlikwidować ryzyko poślizgu.

Ekipy Pogotowia zabierają też z ulic ładunki, które wypadły z samochodów. Najczęściej jest to zgubiony przez ciężarówki żwir, piasek czy cement. Jednak wśród sprzątanych obiektów były również tony zbitego szkła, styropian, owoce, ubrania, a nawet zestaw mebli ogrodowych.

Pracownicy Pogotowia Porządkowego zamiatają z jezdni substancję, która neutralizuje plamy z paliwa

Pracownicy Pogotowia Porządkowego usuwają z jezdni plamę po wypadku

W gotowości do działania

Pogotowie Porządkowe ZOM sprząta miasto po burzach, wichurach i ulewnych deszczach. Dba również o porządek i bezpieczeństwo w czasie manifestacji, uroczystości i imprez sportowych czy specjalnych wydarzeń w mieście, jak np. Noc Muzeów.

Ekipy Pogotowia otrzymują sygnał do wyjazdu z Centrum Dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta. Tu z całego miasta spływają informacje o miejscach, gdzie konieczna jest szybka interwencja. Całodobowo przekazują je zarówno kontrolerzy ZOM, jak i Straż Miejska, Policja, Straż Pożarna i Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Trafiają tu także zgłoszenia od mieszkańców, przekazywane przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115