Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-06-08

Pogotowie Porządkowe ZOM - gdy nie ma zimy, a jest ślisko

Jezdnia może być śliska nie tylko zimą. Zagrożenie poślizgiem pojawia się także wtedy, gdy na ulicę wycieknie olej lub paliwo. W takich sytuacjach do akcji wkracza Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. Działa dla bezpieczeństwa użytkowników dróg całodobowo i przez cały rok.

Kolizja, wypadek czy nieszczelny zbiornik to najczęstsze przyczyny, przez które na jezdnie wyciekają płyny z pojazdów. Każda taka plama na drodze – z oleju lub paliwa, jest bardzo niebezpieczna dla innych użytkowników ruchu, ponieważ może spowodować poślizg.

Pracownik Pogotowia Porządkowego ZOM usuwa z jezdni szczotką plamę rozlanego paliwa, w tle stoi radiowóz policyjny

Pracownik Pogotowia Porządkowego ZOM usuwa z jezdni plamę rozlanego paliwa

Szybko dla bezpieczeństwa

Gdy do Zarządu Oczyszczania Miasta trafi zgłoszenie o wycieku na jezdni, do akcji wysyłane jest Pogotowie Porządkowe ZOM. Ekipy Pogotowia są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu mogą sprawnie usunąć plamę i szybko przywrócić bezpieczeństwo na drodze. Duże ilości płynów są zasysane specjalnym odkurzaczem. Aby usunąć śliskie plamy z jezdni, pracownicy Pogotowia Porządkowego używają sorbentu – specjalistycznego granulatu, który pochłania niebezpieczne płyny i działa antypoślizgowo.

Pracownik Pogotowia Porządkowego posypuje plamę olejową na jezdni sorbentem, w tle czekają samochody

Pracownik Pogotowia Porządkowego posypuje plamę sorbentem

Nie tylko paliwo

W tym roku Pogotowie Porządkowe ZOM usunęło z jezdni łącznie już około 59 tys. m2 wycieków z pojazdów. To powierzchnia 8 boisk piłkarskich. Gdyby zsumować powierzchnie plam sprzątniętych w zeszłym roku, to zajęłyby one prawie 190 tys. m2, czyli ponad 26 boisk do piłki nożnej.

Z pojazdów na jezdnię najczęściej wycieka paliwo i olej napędowy, ale zdarzają się też mniej typowe interwencje. Pogotowie Porządkowe sprzątało z warszawskich ulic również rozlane farby, olej spożywczy, który wyciekł z cysterny, płynną czekoladę czy miód.

W ciągłej gotowości

Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta działa całodobowo, przez wszystkie dni w roku. Zgłoszenia o konieczności interwencji przekazuje Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy oraz kontrolerzy ZOM. Oprócz usuwania plam, ekipy Pogotowia dbają o bezpieczeństwo kierowców również przez sprzątanie z dróg innych nagłych zanieczyszczeń. Najczęściej są to elementy pojazdów po kolizjach i wypadkach, a także ładunki, które spadły z samochodów.


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115