Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-02-16

Przez całą dobę dla bezpieczeństwa

To serce Zarządu Oczyszczania Miasta. Tu zapadają decyzje o wyjeździe posypywarek, sprzątaniu ulic po wypadkach czy manifestacjach. Centrum Dowodzenia cą dobę czuwa nad czystością i bezpieczeństwem.

Całą dobę w gotowości

Bezpieczne funkcjonowanie tak dużego miasta, jakim jest Warszawa, wymaga całodobowej czujności i pracy miejskich służb w tym również służb oczyszczania miasta. Ma to szczególne znaczenie zimą, gdy pogoda zmienia się bardzo dynamicznie i łatwo o gołoledź. To właśnie w takich sytuacjach w Centrum Dowodzenia podejmuje się decyzje o wyjeździe posypywarek, które mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta – monitory z danymi i mapami, pracownik odbiera telefon
Centrum Dowodzenia Zarządu Oczyszczania Miasta – monitory z danymi i mapami

Bezpieczeństwo zimą

Przez pół roku umownego sezonu zimowego szczególną uwagę zwracamy na pogodę. W Centrum Dowodzenia ZOM całodobowo monitorujemy prognozy pogody. Spływają tu również dane ze stacji meteorologicznych. Jest ich w Warszawie 18. Podają nam dane m.in. o wilgotności, temperaturze i opadach. Do Centrum Dowodzenia docierają też bezpośrednie informacje od kontrolerów ZOM, którzy przez całą dobę sprawdzają w terenie, jaki jest stan ulic. Dzięki analizie tych informacji wiemy, kiedy dać sygnał do wyjazdu posypywarek. W Centrum Dowodzenia zapada też decyzja, ile pojazdów jest potrzebnych i w które miejsca je wysłać. Czasem nie ma konieczności działania na wszystkich ulicach, którymi kursują autobusy. Niekiedy wskazane jest posypywanie jedynie mostów, wiaduktów i stromych ulic, gdzie ryzyko powstawania gołoledzi jest większe.

Pługoposypywarka jedzie ulicą

Pługoposypywarka jedzie ulicą

Informacje z całego miasta

Praca Centrum Dowodzenia ZOM jest intensywna nie tylko zimą. Przez cały rok całodobowo monitorujemy stan czystości, od której także zależy bezpieczeństwo mieszkańców. Do Centrum spływają informacje o nagłym zaśmieceniu jezdni czy przystanków. Takie zgłoszenia wpływają od kontrolerów ZOM, a także innych służb – Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Na sygnał z ZOM-u do działań wyjeżdża Pogotowie Porządkowe, które usuwa np. pozostałości po wypadkach czy wycieki olejów i paliw.

Monitory w Centrum Dowodzenia ZOM – wyświetlają mapy, obrazy ulic i dane pogodowe

Monitory w Centrum Dowodzenia ZOM – wyświetlają mapy, obrazy ulic i dane pogodowe

Kontrola w czasie rzeczywistym 

W Centrum Dowodzenia ZOM sprawdzamy również, jak przebiegają właśnie prowadzone prace. Pługi i posypywarki, a także zamiatarki i zmywarki wyposażone są w system GPS. Dzięki temu w czasie rzeczywistym możemy obserwować, gdzie są pojazdy, z jaką prędkością się poruszają i czy zraszają jezdnię lub odgarniają śnieg. Te informacje wraz z danymi od kontrolerów ZOM obecnych na miejscu prac pozwalają na bieżąco kontrolować jakość sprzątania Warszawy.

Całodobowo dla mieszkańców 

Centrum Dowodzenia ZOM to jedno z wielu miejsc, w których miejskie służby pracują całą dobę, aby zapewnić warszawiakom bezpieczeństwo. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z również pracującego przez całą dobę Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Przez telefon, czat czy aplikację, o każdej porze można zgłaszać nieprawidłowości, miejsca wymagające posprzątania lub naprawienia, a także uzyskać informacje o funkcjonowaniu miasta. 

 

 


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115