Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2021-10-12

Pseudograffiti w nielegalnych miejscach

Trwa usuwanie pseudograffiti. Z bazgrołów wyczyścliliśmy już 2500 wiat przystankowych i koszy na śmieci.

Nielegalne graffiti to nie sztuka, a przykład wandalizmu. Nie tylko szpeci obiekt, na którym się znajduje, ale jeśli ogranicza widoczność, to może zagrażać bezpieczeństwu. Dlatego prowadzimy stałą kontrolę czystości infrastruktury porządkowej. Od początku roku usunęliśmy napisy już z 2500 wiat i koszy na śmieci.

Czyste wiaty

Podróż komunikacją miejską zaczyna się od przystanku. Już to, w jakim otoczeniu mieszkańcy czekają na przyjazd autobusu czy tramwaju, wpływa na ocenę komfortu pasażerów. Pseudograffiti zaburza estetykę przestrzeni, a dodatkowo ogranicza widoczność. Dlatego dbanie o czystość wiat i przystanków jest dla nas jednym z istotnych zadań. Do walki z bazgrołami wysyłamy grupy interwencyjnego sprzątania, które w tym roku oczyściły już 2100 pomazanych przystanków.

Pracownicy ZOM w kamizelkach odblaskowych usuwają pseudograffiti z szyby wiaty przystankowej. Po prawej stronie widać autobus, który zatrzymał się na przystank. W lewym górnym rogu znajduje się logo Zarządu Oczyszczania Miasta.
Pracownicy grupy interwencyjnego sprzątania usuwają pseudograffiti z wiaty przystankowej

Kosze bez bazgrołów

Wandale upodobali też sobie betonowe kosze na śmieci. Od wiosny wyczyściliśmy już niemal 400 pomazanych pojemników, a na liście do mycia są kolejne. Firmy porządkowe pracują nocami aż do wczesnego poranka. Do usuwania pseudograffiti używają specjalnego biodegradowalnego środka oraz wody pod dużym ciśnieniem.

Zbliżenie na betonowy kosz uliczny podczas mycia wodą pod ciśnieniem. Z lewej strony widać dyszę myjki. W prawym górnym rogu znajduje się logo Zarządu Oczyszczania Miasta.

W myciu kosza z nieestetycznych napisów używane są specjalistyczne preparaty i woda pod dużym ciśnieniem

Zgłoś zanieczyszczenie

Ekipy sprzątają zanieczyszczenia zgłaszane przez kontrolerów ZOM, którzy całodobowo monitorują miasto pod kątem czystości. Ważnym źródłem informacji o nagłych zaśmieceniach są też mieszkańcy stolicy. Zgłoszenia miejsc, które potrzebują posprzątania, przyjmuje całodobowo Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 – przez aplikację, stronę i telefon.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115