Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2020-09-22

Rośliny na pętlach odpowiednio zaopiekowane

Miasto to wymagająca przestrzeń dla roślin. Zobaczcie, co robimy, żeby drzewa i krzewy na pętlach komunikacji miejskiej podobały się pasażerom transportu publicznego.

Rośliny sadzone w przestrzeni miejskiej nie mają łatwo. Muszą radzić sobie z wysokimi temperaturami, suszą i zanieczyszczeniami powietrza. Ale wiemy jak sprawić, by drzewa i krzewy były zdrowe, a przy tym zachwycały swoim wyglądem.  

Sezon na pielęgnację

Rośliny mają określony czas, w którym można je przycinać, odżywiać i podlewać. To okres wegetacyjny, czyli część roku, gdy warunki pogodowe powodują, że roślinność się rozwija. Regularną pielęgnację drzew i krzewów prowadzimy od marca do listopada.

Ogrodnicy grabiami uzupełniają ściółkę między krzewami

Ogrodnicy grabiami uzupełniają ściółkę między krzewami

Podlewanie

Dostarczanie roślinom wody jest bardzo istotne w miejskiej przestrzeni, gdzie temperatury są wyższe. Częstotliwość podlewania zawsze jest dostosowana do panujących warunków atmosferycznych. W okresach upałów i suszy powtarza się je częściej.

Pielenie

Chwasty są silną konkurencją dla roślin, szybko się rozrastają, zabierają składniki pokarmowe i wodę. Rozwijają się na nich choroby czy szkodniki, które łatwo przechodzą na inne rośliny, dlatego systematyczne pielenie jest tak ważne.

Ogrodnicy pielą rabaty z krzewami na Rondzie Wiatraczna

Ogrodnicy pielą rabaty z krzewami na Rondzie Wiatraczna

Ściółkowanie

Ściółka to zmielona kora, którą po pieleniu rozsypuje się między roślinami. Chroni ziemię przed szybkim parowaniem wody, ogranicza też rozrastanie się chwastów.

Ogrodnicy rozsypują korę między krzewami przy Dworcu Centralnym

Ogrodnicy rozsypują korę między krzewami przy Dworcu Centralnym

Przycinanie roślin

Dzięki umiejętnemu przycinaniu rośliny lepiej rosną, ładniej kwitną, dobrze owocują i zachowują odpowiedni kształt. Drzewa mają przycinane gałęzie rosnące zbyt blisko linii wysokiego napięcia, zagrażające bezpieczeństwu ludzi lub mienia. Rozrastające się krzewy są strzyżone, zwłaszcza, gdy rosną w sąsiedztwie chodników czy ścieżek rowerowych.

Ogrodnik przycina drzewo piłą mechaniczną

Ogrodnik przycina drzewo piłą mechaniczną

Zarząd Oczyszczania Miasta opiekuje się zielenią na 57 pętlach warszawskiej komunikacji miejskiej, to w sumie ok. 10 ha terenów. W zakres prac ogrodniczych wchodzi m.in. pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów, koszenie i grabienie trawników, a także dosadzanie nowych roślin. Oprócz drzew i krzewów na pętlach sadzimy sezonowe ukwiecenie. Od początku roku przytsnaki krańcowe ozdobione zostały ponad 15 tys. kwiatów, a w kolejce już czekają wrzosy i kapusta ozdobna.

 


Wcześniejsze aktualności
strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115